به بهانه زادروز «تام هنکس» استعداد بی‌همتای بازیگری

 

پایگاه خبری نمانامه: «مادرم همیشه می‌گفت زندگی مثل جعبه شکلاته، وقتی در جعبه را باز می‌کنی نمیدونی چی نصیبت میشه. من نمیدونم که در مسیر زندگی چه سرنوشتی پیدا میکنم ولی سعی می‌کنم به غرایزم گوش کنم و پیش برم.» این دیالوگ خوش‌بینانه و تاثیرگذار مربوط به فیلم “فارست گامپ” ساخته فراموش‌نشدنی “رابرت زمه‌کیس” در سال ۱۹۹۴ است که یکی از استعدادهای بی‌همتای بازیگری را به مخاطبان سینما معرفی کرد. تام هنکس خیلی خوش شانس بود که یکی از کامل‌ترین شخصیت‌های سینمایی که تا به‌حال نوشته شده را بازی کرد. “فارست گامپ” شاید در نگاه اول ابله و کم‌مایه نشان دهد ولی با غریزه وجودی و شانسی که در مسیر زندگی روبرویش قرار می‌گیرد خود را طنازانه در دل تماشاگر جای می‌دهد. مخاطب با “فارست گامپ” همذات پنداری می‌کند و لحظه‌ای دوست ندارد از او غافل شود. تام هنکس به مدد بازی خیره‌کننده‌اش در این شخصیت بدون تکرار این جمله ماندگار را شعار کارش قرار می‌دهد که اگر بشر در طول زندگی ابله‌تر باشد شاید روزگار با او منصفانه‌تر برخورد کند.

تام هنکس با نام اصلی “توماس جفری هنکس” در ۹ جولای ۱۹۵۶ در شهر کنکورد ایالت کالیفرنیا دیده به جهان گشود. پدرش آشپز دوره‌گرد و مادرش پرستار بیمارستان بود. بعد از جدایی پدر و مادرش، در همان دوران کودکی تام هنکس زندگی جدیدی را تجربه کرد. تحصیلات تئاتری خود را در دانشگاه ایالتی
کالیفرنیا سپری کرد و خیلی سریع جذب گروه تئاتر “گریت ایکس” شد و در جایگاه بازیگری نو پا در نمایش‌های بسیاری به ایفای نقش پرداخت. برای اولین بار با یک سریال تلویزیونی که برداشت آزادی از فیلم “بعضی‌ها داغش رو دوست دارند” ساخته “وایلر” بود مورد توجه قرار گرفت. با فیلم مهجور و کمتر دیده شده “هراس” بازی در سینما را آغاز کرد. تام هنکس این شانس را پیدا کرد تا در دومین فیلمش با “ران هاوارد” در “شلپ” ۱۹۸۴ همکاری کند. شخصیت دلنشین به همراه حس دقیقی که از یک نقش کمدی ارائه داد محبوبیتش را افزایش داد و او را به مقام ستاره رساند. بازی در فیلم “بی‌خواب در سیاتل” ۱۹۹۳ کمدی رومانتیک “نورا افرون” در کنار “مگ رایان” موفقیت چشمگیری برایش رقم زد. فیلم “فیلادلفیا” ساخته “جاناتان دمی” او را در کنار دنزل واشنگتن جوان قرار داد. این اثر پرفروش که به مسائلی چون؛ ایدز و همجنس‌گرایی می‌پرداخت نخستین جایزه اسکار نقش اول را برایش به ارمغان آورد. تام هنکس در نقش “اندرو بکت” وکیلی مودب و جسور بالاتر از انتظار نشان داد و خود را به عنوان چهره‌ای قدرتمند و کاربلد به تمامی سینما دوستان معرفی کرد. اثر همیشه تحسین شده “فارست گامپ” ساخته “رابرت زمه‌کیس” او را به دومین جایزه اسکارش رساند و نامش را به عنوان کسی که در دو دوره پشت سر هم اسکار می‌گیرد در کنار غول بزرگی به نام “اسپنسر تریسی” به ثبت رسانید. در ادامه نقش آفرینی‌های مهم تام هنکس “آپولو ۱۳” محصول ۱۹۹۵ ساخته “ران هاوارد” فیلم بزرگ و تحسین شده‌ای محسوب می‌شود. کاراکتر “جان میلر” در “نجات سرباز رایان” ۱۹۹۸ ساخته استیون اسپیلبرگ کامل‌ترین حضور تام هنکس بر پرده سینما است .کاپیتان “جان میلر” به همراه یک تیم حرفه‌ای ماموریت پیدا می‌کنند تا سرباز وظیفه رایان را به خانه برگردانند. از دیگر فیلم‌های قابل توجه و دیدنی کارنامه درخشان او می‌توان به “مسیرسبز”، “نامه داری” ، “جاده تباهی” و “اگه می‌تونی منو بگیر” ساخته سرخوشانه اسپیلبرگ اشاره داشت که تام هنکس در کنار “لئوناردو دی‌کاپریو” تیم بازیگری کاملی را تشکیل می‌دهند و خیره کننده ظاهر می‌شوند. کمدی درام “ترمینال” ۲۰۹۴ باز هم ساخته اسپیلبرگ از آن نقش‌هایی است که هر بازیگری دوست دارد تجربه‌اش کند.تام در کنار “کاترین زتا جونز” در نقش پیچیده و مشکل ویکتور، گوشه دیگری از قدرت بازیگری خوپ را به نمایش می‌گذارد. فیلم‌های “نجات آقای بنکس”، “کاپیتان فیلیپس”، “پل جاسوس‌ها”، “دایره”، “روزی زیبا در محله”، “سگ تازی” و اخبارجهان آثار جدیدی است که تام هنکس ۶۵ ساله در آن‌ها حضور داشته و همچنان به عنوان بازیگری تمام‌نشدنی میدان‌داری می‌کند و به فکر پروژه‌های جدید پیش روی خود است. «سگ تازی» یا “گری هوند» که در دوران کرونا اکران آنلاین شد، علاوه بر اوج بازیگری تام هنکس در نقش فرمانده و ناخدای کشتی در جریان جنگ جهانی، مسیر تهیه‌کنندگی او در سینما را نیز به دنبال داشت.

تام هنکس ۶۵ ساله یکی از پول‌سازترین بازیگران تاریخ سینما است و هنوز هم با این سن و سال، شور و شوق سال‌های آغازین خوپ را از دست نداده و قدرتمندانه به مسیر هنری‌اش ادامه می‌دهد.

ناصر سهرابی