فیلم «بدون قرار قبلی» ساخته بهروز شعیبی

نمانامه – «بدون قرار قبلی» فیلم دیگری از بهروز شعیبی به تهیه‌کنندگی محمود بابایی است که با حضور چهره‌هایی نظیر مصطفی زمانی، صابر ابر و پگاه آهنگرانی در ژانر اجتماعی. اهالی رسانه و سینما را در هشمتین روز از چهلمین جشنواره فیلم فجر میزبانی می‌کند و صابر ابر دومین بازی خود را در روز هشتم به نمایش می‌گذارد.

داستان فیلم که به گفته کارگردان از ۱۵ سال پیش روی میز او خاک می‌خورد درحقیقت درباره بازگشت‌ هنرمندان به سرزمین مادری ست. ایده‌ای که به نظر بیشتر ادای دینی است به غم غربت هنرمندان و سال ها دوری‌اشان از وطن. این فیلم با برداشتی آزاد از یکی از داستان‌های مصطفی مستور  و فیلمنامه‌ای که به قلم  فرهاد توحیدی و مهدی تراب‌بیگی به نگارش درآمده زندگی زنی را روایت می‌کند که در سال‌های کودکی به اروپا مهاجرت کرده و حالا پس از سال‌ها با مرگ پدر به ایران بازمی‌گردد. مصطفی مستور براساس آخرین اخبار، در مراحل اولیه تولید فیلم نیز حضور داشته تا حال و هوای قصه همانطور که هست در قاب سینما درآید.

بهروز شعیبی در ترکیب بازیگران این فیلم هم مثل همیشه دست به ریسک زده و با توجه به تجربه موفقی که در سپردن نقش اصلی «دهلیز» به رضا عطاران یا سارا بهرامی در نقش زنی معتاد در دارکوب دارد که او را موفق به کسب سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن در سی و ششمین دوره جشنواره فیلم فجر کرد این بار هم جسورانه به سراغ زوج مصطفی زمانی و پگاه آهنگرانی رفته و از تکرار بازی آنها در «سار و آیدا» ی مازیار میری نترسیده است.

نکته قابل توجه اینکه دراین فیلم پر لوکیشن  «بدون قرار قبلی»  که با سرمایه‌گذاری بنیاد سینمایی فارابی و موسسه تصویر شهر به جشنواره رسیده است اگرچه به تناسب داستان، تصاویر بکری از شهر برلین آلمان در کنار تهران، مشهد، خاف، نشتیفان و تایباد دیده می‌شود اما اثری بر ذائقه مخاطب ایرانی نمی‌گذارد و ما همچنان با فیلمی ایرانی روبرو هستیم که می‌خواهد از غم غربت ایرانی‌های دور از وطن حرف‌های نگفته‌ای بزند.