شماره : 71962
۲۲ / ۳ / ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۳

افزایش نشریه کاغذی با تیراژ کم! در گفت و گو با سردبیر نشریه برندآفرین

پایگاه خبری نمانامه: علی‌رغم آمار وزارت فرهنگ و ارشاد در خصوص صدور مجوز نشریات مکتوب در ایران، ولی روند نزولی تیراژ و کیفیت جذب مخاطب موضوعی است که امروز قرار است با یکی از کارشناسان این حوزه در میان بگذاریم. دکتر سید محمد مهاجر، سردبیر و مدیر مسئول ماهنامه برندآفرین در این مورد پاسخ می

پایگاه خبری نمانامه: علی‌رغم آمار وزارت فرهنگ و ارشاد در خصوص صدور مجوز نشریات مکتوب در ایران، ولی روند نزولی تیراژ و کیفیت جذب مخاطب موضوعی است که امروز قرار است با یکی از کارشناسان این حوزه در میان بگذاریم. دکتر سید محمد مهاجر، سردبیر و مدیر مسئول ماهنامه برندآفرین در این مورد پاسخ می دهد.

افزایش نشریه کاغذی در ایران با تیراژ کم ناشی از چه مشکلاتی است؟  

اول باید این نکته را اضافه کنم که این مشکل تنها در بحث نشریاتی چون مجله و روزنامه نیست. طبق آماری که وجود دارد، در حوزه نشر کتاب نیز همین اتفاق افتاده است. یعنی ناشران در مواردی مجبور هستند کتاب را با تیراژ ده تا بیست جلد منتشر کنند و برای اینکه اعتبار خود را حفظ کنند در شناسنامه کتاب ارقام دیگری می نویسند. اگر بخواهیم ریشه ای قضیه را بررسی کنیم به قول یکی از فعالان این عرصه باید گفت؛ ما هیچ وقت مردم کتابخوانی نداشته ایم. سرانه مطالعه در ایران خیلی پایین است و نمی توان گرانی کاغذ و سیاست های دولت را در این زمینه بهانه کرد. البته منکر این موضوع نمی شوم که تورم ممکن است مشکل ایجاد کند. ولی در هر حوزه ای اگر تقاضا باشد، تولید هم وجود دارد. در حقیقت این اتفاق، مشکل امروز نیست. بلکه از ابتدا وجود داشته است. ولی در سالهای اخیر با توجه به رشد دیجیتال پررنگ تر شده است.

منظور شما از ابتدا چیست؟  ممکن است شفاف تر توضیح دهید؟

منظور بنده همان سال‌هاى نخست مشروطیت در عهد محمدعلى شاه است که مطبوعات فعالیت خود را شروع کرد. در همان سالها روزنامه فکاهى حشرات‌الارض، از تشکیل یک کمپانى خبر داد که براى اجاره ‌کردن هر شماره‌اى از روزنامه به نیم‌ شاهى از روزنامه ‌فروش و اعضاى کمپانى پس از مطالعه ده دقیقه از روزنامه آن را پس می دادند. ممکن است شکل چنین ساختاری در امروز عوض شده باشد. ولی بسیاری از نشریات باسابقه‌ ایران برای حیات خود مجبور هستند همایش و جلسات مختلفی با حضور چهره های هنری و ادبی و … برگزار کنند. مجله حافظ با سردبیری و مدیرمسئولی مرحوم علی معلم مبتکر چنین امری بود و همایش بزرگ سینمایی را در ایران به وجود آورد که بهتر مخاطب را جذب کند. بسیاری از نشریات تولیدات خود را به صورت رایگان در اختیار ادارات و شرکت ها قرار می دهند تا در جلسات دوره ای مورد توجه افراد مراجعه کننده به آنجا قرار بگیرد. اگر محتوای خوب تولید شود. چه نیازی است که یک مجله یا روزنامه ای که با زحمت و هزینه فرد یا افرادی آماده چاپ می شود، در اختیار مشتری قرار داد؟

 آیا نشریات برخط ممکن است نشریات گیشه ای را تهدید و یا به حاشیه ببرند؟

ما نباید شکافی بین نشریات چاپی و دیجیتالی به وجود آوریم. واقعا چرا نباید این دو را همراه و هم صدای یکدیگر قرار دهیم؟ امروز در دنیایی زندگی می کنیم که تعداد فرصت‌های شغلیِ موجود برای مشاغل اداری و یکنواخت هر روز ریزش بیشتری پیدا می کند. ولی در عوض فرصت‌های شغلی جدیدی به وجود می آید. من یک خانواده ای را می شناسم که با ساخت یک پیج اینستاگرام همگی اعضای خانواده مشغول به کار هستند. محصولی را به دست مشتری می رسانند و از این راه سود خوبی هم بدست می آورند. چون من در حوزه بازاریابی و برندینگ هم فعالیت می کنم در همه آموزش هایی که دارم، کارآموزانم را به کسب و کار در فضای مجازی تشویق می کنم. امروز با توجه به رشد اطلاعات فضای مجازی همه افراد می توانند آموزش های لازم  را در هر شغلی ببینند و فعالیت خود را در فضای مجازی شروع کنند. اتفاقی که امروز افتاده است این است که کسب اطلاعات و دانش اهمیت خود را برای توده‌ مردم نمایان کرده است. و برای این موضوع فضای دیجیتال یک بستر رایگان و بسیار خوبی است. نشریات مکتوب قدیمی کم کم چاره‌ای جز وارد شدن به این حوزه را نمی‌بینند. ولی همچنان مشتریان خاص خود را خواهند داشت. بسیاری از افراد هنوز با مدل دیجیتالی ارتباط خاصی ندارند و بهتر بگویم اعتماد کمتری دارند. به همین خاطر این دو را نباید در مقابل یکدیگر  قرار دهیم. بلکه از ظرفیت های موجود در هر کدام بهرمنده شویم. در یک جمله باید اضافه کنم که تصویر با همه قدرتی که دارد به قلم وابسته است. فضای مجازی تغذیه خود را از فضای مکتوب می گیرد.

چه شباهت هایی بین نشریات کاغذی و دیجیتال وجود دارد؟

مهمترین شباهت آنها در کسب درآمد است. کسب درآمد برای یک نشریه فقط از راه تبلیغات تامین می شود. ممکن است در حوزه آنلاین تفاوت‌های زیادی با مدل تبلیغات کاغذی باشد. در مدل تبلیغات آنلاین دیگر نیازی نیست یک نشریه مستقیما با تبلیغ‌ دهندگان در تعامل باشد. بسیاری از سرویس‌های ارائه تبلیغات اینترنتی هیچ وقت صدای مشتریان خود را هم نمی شنوند. چون هوش مصنوعی به کار رفته در پلتفرم، به صورت خودکار خدمات لازم را در اختیار مخاطب قرار می دهد. با چند کلیک ساده خرید و فروش انجام می شود و هر یک نیاز خود را بدست می آورند. در چند سال اخیر بسیاری از کسب و کارها به اهمیت این موضوع پی برده اند و فضای تبلیغات در بستر آنلاین رشد خیلی خوبی داشته است. من قبلا در مورد این موضوع صحبت های زیادی با رسانه ها داشته ام. باید یاد بگیریم که دانش ما قابل فروش است. محتوا را می توان به صورت پادکست، پی دی اف و ویدئو و حتی چاپی در اختیار مخاطب قرار داد. به هر حال باید نیاز مشتری را شناسایی کرد و محتوای لازم را در اختیار او گذاشت.

استراتژی های تبلیغ در گیشه و دیجیتال را چطور ارزیابی می کنید؟

استراتژی‌های تبلیغ در طول زمان دستخوش تحولات زیادی شده است. جملات و کلمات زیبایی در بستر آنلاین به صورت گیف و بنر در ظاهر سایت نمایان می شود و ناخودآگاه شما را وسوسه می کند که روی آن کلیک کنید. رایج ترین روش برای ایجاد طعمه ‌کلیک برای مخاطب، استفاده از یک لینک جذاب با استفاده از عنوان و یا تصویر مهیج است تا با ایجاد حس کنجکاوی در مخاطب، او را به کلیک بر روی آن لینک تشویق نماید. در حوزه گیشه، تصاویر و مطالب مفید و یا همچنان که در گذشته وجود داشت، جریان سازی می تواند خوراک خوبی را برای فضای مجازی به وجود آورد. فضای مجازی یک پل بسیار خوب برای ارتباط مخاطب با نشریات کاغذی است. گر چه در حال حاضر مجلات و روزنامه ها همان محتوای کاغذی را به صورت word  یا pdf  در اختیار علاقمندان خود قرار می دهند. در کل نکته ای که من همیشه به آن تاکید داشته ام، استراتژی ما در هر فضایی، باید تولید محتوای جذاب و مفید باشد.

ثبت شده در سایت پایگاه خبری نمانامه طی شماره 71962 توسط نمانامه و در روز شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۴۳:۱۷
© Copyright 2021 https://namaname.com . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 71959
۲۱ / ۳ / ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۹

فیلم سینمایی «سریع و خشن» در جشنواره بین‌المللی کن

پایگاه خبری نمانامه: قسمت نهم از مجموعه سینمایی «سریع و خشن»، آن فیلم گیشه‌پسندی است که دبیر جشنواره بین‌المللی کن نمایشش را در این جشنواره وعده داده بود. تیری فرمو دبیر جشنواره بین‌المللی فیلم کن چندی پیش در مصاحبه با نشریه آمریکایی ورایتی نمایش یک فیلم بزرگ و گیشه‌پسند را در جشنواره امسال وعده داده

پایگاه خبری نمانامه: قسمت نهم از مجموعه سینمایی «سریع و خشن»، آن فیلم گیشه‌پسندی است که دبیر جشنواره بین‌المللی کن نمایشش را در این جشنواره وعده داده بود.
تیری فرمو دبیر جشنواره بین‌المللی فیلم کن چندی پیش در مصاحبه با نشریه آمریکایی ورایتی نمایش یک فیلم بزرگ و گیشه‌پسند را در جشنواره امسال وعده داده بود. وقتی پای فیلم‌های بخش خارج از مسابقه در میان است، انتخاب متولیان کن هر چیزی می‌تواند باشد؛ در تاریخ این جشنواره از شرک و گودزیلا گرفته تا برادران بلوز اکران شده‌اند بنابراین درباره فیلمی که فرمو وعده داده بود، گمانه‌زنی‌های فراوانی وجود داشت.
حالا مشخص شده سورپرایزی که متولیان جشنواره کن در چنته داشتند چیزی نیست جز قسمت نهم از مجموعه اکشن سریع و خشن که این روزها در گیشه جهانی حسابی گرد و خاک به پا کرده است. این فیلم از شرکت فیلمسازی یونیورسال، به زودی در کاخ جشنواره کن موتورش را روشن می‌کند و پیش‌بینی می‌شود بین فیلم‌های حاضر در این رویداد که عمدتا در دسته فیلم‌های هنری قرار می‌گیرند، پرسروصداترین فیلم باشد. البته با توجه به محدودیت های کرونایی احتمال حضور عوامل این فیلم در کاخ جشنواره خیلی ضعیف است.
«سریع و خشن ۹» به کارگردانی کرت راسل و بازی وین دیزل، میشل رودریگز، جان سینا، تایریس گیبسون، هلن میرن و شارلیز ترون ماجراهای شخصیت اصلی دومینیک تورتو با بازی وین دیزل را دنبال می‌کند که با همسر و فرزندش زندگی آرامی دارد تا این که مجبور می‌شود برای نجات افرادی که بیش از هر چیزی دوستشان دارد، با گناهان گذشته خود روبرو شود. شخصیت اصلی داستان با گروهش برای مقابله با یکی از بااستعدادترین آدمکش‌ها و ماهرترین رانندگان جهان متحد می‌شود که از قضا جیکوب (جان سینا) برادر طرد شده خود اوست. در این قسمت همچنین شاهد بازگشت شخصیت محبوب هان لو خواهیم بود که طرفداران تصور می‌کردند مدت‌ها پیش جان خود را از دست داده است.
نهمین قسمت از مجموعه سریع و خشن که پس از بیش از یک سال تاخیر در اکران به دلیل شیوع کرونا، سرانجام در تاریخ ۱۹ مه (۲۹ اردیبهشت) روی پرده سینماها رفت، این روزها به یکی از فیلم‌های موفق در گیشه جهانی بدل شده است. این فیلم در اولین هفته از اکران بین‌المللی با ۱۲۷ میلیون دلار فروش، رکورد جدیدی از فروش در گیشه پساکرونایی جهان ثبت کرد و حالا با گذشت سه هفته از اکران، مجموع فروش آن از مرز ۲۵۰ میلیون دلار عبور کرده است. این آمار استثنایی از فروش در شرایطی ثبت می‌شود که سریع و خشن ۹ هنوز در بسیاری بازارهای بزرگ سینمایی از جمله سینماهای آمریکای شمالی، اروپا و هند اکران نشده است. این اکشن پرطرفدار ۲۵ ژوئن (۴ تیر) در آمریکا اکران خواهد شد.
هفتادوچهارمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم کن به عنوان اولین رویداد جهانی سینما در سال ۲۰۲۱، از ۱۵ تا ۲۶ تیر با رعایت سفت و سخت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در راستای مقابله با گسترش کرونا در کاخ جشنواره و کنگره کن در کشور فرانسه برگزار می‌شود. از بین فیلم‌هایی که در جشنواره امسال برای اولین بار اکران می‌شوند می‌توان به قهرمان ساخته اصغر فرهادی، گزارش فرانسوی از وس اندرسون، آّب راکد با بازی مت دیمون و کارگردانی تام مک کارتی و روز پرچم ساخته شان پن اشاره کرد.

(Visited 15 times, 1 visits today
ثبت شده در سایت پایگاه خبری نمانامه طی شماره 71959 توسط نمانامه و در روز جمعه ۲۱ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۱۹:۲۲
© Copyright 2021 https://namaname.com . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 71955
۱۸ / ۳ / ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۷

پناه پناهی با «جاده خاکی» به جشنواره کن رسید

  پایگاه خبری نمانامه: کاندیداهای دوربین طلایی بخش«دو هفته کارگردانان» فستیوال «کن»۲۰۲۱ معرفی شدند و فیلم «جاده خاکی» ساخته پناه پناهی از ایران در بخش «دو هفته کارگردانان» جشنواره کن پذیرفته شد. . به گزارش ورایتی ، امروز سه شنبه ۸ ژوئن از فهرست کاندیداهای دوربین طلایی بخش«دو هفته کارگردانان» فستیوال «کن» رونمایی شد.در این

 

پایگاه خبری نمانامه: کاندیداهای دوربین طلایی بخش«دو هفته کارگردانان» فستیوال «کن»۲۰۲۱ معرفی شدند و فیلم «جاده خاکی» ساخته پناه پناهی از ایران در بخش «دو هفته کارگردانان» جشنواره کن پذیرفته شد.
.
به گزارش ورایتی ، امروز سه شنبه ۸ ژوئن از فهرست کاندیداهای دوربین طلایی بخش«دو هفته کارگردانان» فستیوال «کن» رونمایی شد.در این دوره از فستیوال فیلم «جاده خاکی» به نویسندگی و کارگردانی پناه پناهی از ایران در بخش مسابقه حضور دارد. در بخش فیلم های بلند این رویداد ۲۳ فیلم دیگر در کنار «جاده خاکی» برای کسب جایزه اصلی رقابت می کنند
.
در کنفرانس خبری جشنواره در معرفی این فیلم گفته شد که فیلم به همان فضای سنت بصری و روایی سینمای ایران تعلق دارد اما خود را با استادی و نوآوری از آن فضا نیز آزاد می سازد. یک فیلم جاده ای خانوادگی که تراژدی جدایی را با طنز، ظرافت و وجد به سخره می گیرد
.
بازیگران اصلی فیلم «جاده خاکی» عبارتند از :

حسن معجونی، پانته‌آ پناهی ها، رایان سرلک ، امین سیمیار و بهرام ارک. تهیه کنندگی فیلم را مستانه مهاجر بر عهده دارد.
.
ریاست بخش «دو هفته کارگردانان» را از سال ۲۰۱۹ به این طرف پائولو مورتی برعهده دارد. مورتی جانشین ادوارد وینتراپ شده است.امسال پنجاه و سومین دوره بخش «دو هفته کارگردانان» برگزار می شود. در این دوره از فردریک وایزمن مستندساز کهنه کار با اهدای جایزه «کالسکه طلایی» تجلیل می شود. دوره گذشته این جایزه را جان کارپنتر فیلمساز فیلم های وحشت دریافت کرده بود.

ثبت شده در سایت پایگاه خبری نمانامه طی شماره 71955 توسط نمانامه و در روز سه شنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۳۷:۱۸
© Copyright 2021 https://namaname.com . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 71952
۱۸ / ۳ / ۱۴۰۰ - ۹:۰۲

تسلیت به استاد دانشکده هنر

  استاد بزرگوار جناب آقای حسن نامور فقدان پدر بزرگوارتان ما را سخت  اندوهگین ساخت غفران و رحمت الهی  برای آن عزیز از دست رفته و سلامتی و طول عمر با عزت برای جناب عالی از پروردگار  متعال خواهانیم از طرف پایگاه خبری نمانامه

 

استاد بزرگوار جناب آقای حسن نامور

فقدان پدر بزرگوارتان ما را سخت  اندوهگین ساخت

غفران و رحمت الهی  برای آن عزیز از دست رفته و سلامتی و طول عمر با عزت برای جناب عالی از پروردگار  متعال خواهانیم

از طرف پایگاه خبری نمانامه

ثبت شده در سایت پایگاه خبری نمانامه طی شماره 71952 توسط نمانامه و در روز سه شنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۰۲:۳۴
© Copyright 2021 https://namaname.com . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 71947
۱۶ / ۳ / ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۲

پایان تصویربرداری فیلمی از سینمای کودک و نوجوان؛

سینمایی «بَلیط» به کارگردانی مرتضی رحیمی

  پایگاه خبری نمانامه: تصویربرداری فیلم سینمایی «بَلیط» (بلوط) پس از ۳۳ جلسه تصویربرداری به پایان رسید. به گزارش روابط عمومی پروژه، با پایان تصویربرداری فیلم سینمایی «بَلیط» (بلوط) در ژانر کودک و نوجوان به نویسندگی و کارگردانی مرتضی رحیمی و تهیه کنندگی علیرضا سجادپور، تدوین آن به تازگی توسط موحد شادرو آغاز شده است.

 

پایگاه خبری نمانامه: تصویربرداری فیلم سینمایی «بَلیط» (بلوط) پس از ۳۳ جلسه تصویربرداری به پایان رسید. به گزارش روابط عمومی پروژه، با پایان تصویربرداری فیلم سینمایی «بَلیط» (بلوط) در ژانر کودک و نوجوان به نویسندگی و کارگردانی مرتضی رحیمی و تهیه کنندگی علیرضا سجادپور، تدوین آن به تازگی توسط موحد شادرو آغاز شده است. ضمن اینکه امیرحسین صادقی صداگذاری پروژه را انجام می دهد.

امیررضا فرامرزی، سوگل طهماسبی، داراب آقاسی زاده، کبری گودرزی، محمودمقامی، حبیب تاجمیری، رویا لطف الله، فرزادسلطانی، اشرف شاه حسینی، اکبر جعفری شهنی، زهرابوکان، کوثرمحبی، غلام سیاه پور، امیرمحمد هاشمی، حدیث مرتضایی راد، علی بابا احمدی، سعید محمودی، المیرا موری، یوسف نقدیپور، باقر قاسمی، فروزان رحیمی، گلی اسدی، اسحاق رحیمی، حمیدرضا تربتیان، حمیداسلامی، (باحضور) رضا موری و (باهنرمندی) علیرضا اسیوند و جمعی از بازیگران محلی و هنرمندان شهرستان های اندیکا، مسجدسلیمان و شوشتر در این فیلم بازی داشته اند.

تصویربرداری در شهرستان های اندیکا، مسجدسلیمان، شوشتر، ایذه و اصفهان انجام شده است.

درخلاصه داستان فیلم آمده است: «بلیطی، کودک خردسال که از قضا یتیم نیز هست و با پدربزرگ خود زندگی می کند، مشتاق دیدار مادر است و اهالی محله زندگی مادر را از او مخفی نگه داشته اند. صبر بلیطی لبریز شده و در نهایت شماره تلفنی از مادر خود می یابد، اما…».

دیگر عوامل اصلی فیلم عبارتند از: بازنویسی فیلمنامه: فریدون فرهودی، مجری طرح و سرمایه گذار: مرتضی رحیمی(موسسه تاراز فیلم)، جانشین تهیه کننده: سید مهدی سجادپور، مدیر برنامه‌ ریزی و دستیار یک کارگردان: رضا موری، منشی صحنه :مائده رفیعی ،دستیاران کارگردان: اشکان فرامرزی، اکبر جعفری شهنی، عکاس: زهرا مشکانی، مدیر فیلمبرداری: عارف نامور، مدیرصدابرداری: حمیدرضا اسلامی، صدابردار: میثم سالاروند و سعید بهرامی مدیرتولید: جوادیوسفی، جانشین تولید: کبری گودرزی، دستیار تولید و مسئول آکسسوار: نادعلی رحیمی، طراح گریم: محمدرضا گل افشار، طراح صحنه و لباس: اشرف شاه حسینی، مدیر تدارکات: حمیدرضا تربتیان، امور مالی: مریم یعقوبی تاجانی، روابط عمومی: رضا طاهری، مشاور رسانه ای و هنری: هادی اعتمادی مجد.

ثبت شده در سایت پایگاه خبری نمانامه طی شماره 71947 توسط نمانامه و در روز یکشنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۳۲:۳۳
© Copyright 2021 https://namaname.com . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 71943
۱۶ / ۳ / ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۰

کتاب «سینمای تاثیر گذار» نوشته محسن عبدلی

پایگاه خبری نمانامه: فیلم هایی هستند که تاثیرات عظیمی در روند رو به تکامل جهان ایجاد کرده اند , چرا که سینما تاثیر زیادی در پیشرفت و توسعه ی جوامع انسانی داشته است و بسیاری از الگو های مدنیت و همچنین اختراعات علمی و کشفیات فلسفی و عرفانی در سایه ی فیلم های سینمایی شکل

پایگاه خبری نمانامه: فیلم هایی هستند که تاثیرات عظیمی در روند رو به تکامل جهان ایجاد کرده اند , چرا که سینما تاثیر زیادی در پیشرفت و توسعه ی جوامع انسانی داشته است و بسیاری از الگو های مدنیت و همچنین اختراعات علمی و کشفیات فلسفی و عرفانی در سایه ی فیلم های سینمایی شکل گرفته است ، یک نمونه ی مشخص آن سفر انسان به کرات دیگر و منجمله کره ی ماه می باشد که نطفه های اولیه ی آن با فیلم سفر به ماه  ( ژرژ ملیس ) و نیز سفر فضایی ادیسه ی ۲۰۰۱ ( استانلی کوبریک ) بوجود آمد و سرانجام بشر در سال ۱۹۶۹ موفق به فتح ماه شد . همینطور اختراع موبایل ( گوشی همراه ) که مخترع آن اعتراف نمود با دیدن فیلمی از جیمز باند – ۰۰۷ که با گوشی شبیه به موبایل با رئیسش صحبت میکرد ، اندیشه ی ساخت گوشی همراه در ذهنش جرقه زد !

الگو برداری از رفتار بازیگران مطرح سینمایی و نیز طرز لباس پوشیدن و تکلم آنها ، سالهاست که بر نسل جوان تاثیر مثبت و یا منفی گذاشته و باعث بوجود آوردن شکلی تازه از تمدن بشری گشته است ! بسیاری از زندگی های مرفه و اصطلاحا لاکچری حاصل صحنه های پر زرق و برق و با شکوه سینمایی است که انسان را وادار به تقلید و خلق نوع جدیدی از زندگی ساخته است .

در روابط اجتماعی کیست که نداند از سال ۱۸۹۵ که سینما رسما معرفی می شود ، تا بحال چه دگرگونیها و تحولات اجتماعی در جوامع بشری بوجود آمده و بسیاری از مدرنیته های زندگی انسانی بخاطر پیشنهاد و ایده پردازی سینما بوده است ، و بعد از تولد تلویزیون که آن را فرزند نامشروع سینما خوانده اند ، اساس روابط بشری دگرگون شده و خانه ای نیست که یک تلویزیون در آن نبوده و متصل به دنیای پر زرق و برق و با شکوه فیلم های سینمایی و تلویزیونی نباشد .

بسیاری از فیلم ها ، مغز ما را با خود همراه می سازند و به دنیاهایی وارد میسازند که شاید خواسته و یا ناخواسته ما در ایده آل هایمان و مدینه ی فاضله ی زندگی امان به دنبال ان بوده ایم ! سینما و فرزند ناخواسته اش تلویزیون به شستشوی مغزی آحاد انسان  – حال چه مثبت و چه منفی – می پردازند و جهان هایی را خلق می کنند که بشر عادی ، از بوجود آوردن آن در زندگی روزنه اش عاجز است و این قدرت و عظمت سینماست که بدینگونه مرزهای جدیدی را به روی ما می گشاید و ایده های جدیدی پیوسته ارائه می کند که در زندگی همه تاثیر ش را می گذارد !

ازینرو پر بیراه نیست که در این زمینه دست به تحقیق و نگارش زده شود و فیلم های مطرح و شاهکارهای سینمایی که اساس جهان بینی بشر عوض ساخته و یا روی آن تاثیر گذاشته اند ، مورد بررسی و مداقه قرار گیرد ، چرا که همانگونه که سازندگان سینما ( برادران لومیر ) در ابتدا آن را یک اسباب بازی می دانستند که بزرودی فراموش خواهد شد و کسی این هنر را جدی نمی گیرد ، اما سینما مرزهای خواستن و توانستن و تمامیت خواهی را در نوردید و به آنچنان مقام و ارزش و شکوهی رسید که آن را هنر هفتم نامیده و کارشناسان و متخصصان سینمایی گفتند که دیگر بعد از این ، هنر دیگری بوجود نخواهد آمد ، چرا که سینما تمام قابلیت های توسعه و تکامل را در خود دارد و روز به روز فنآوری های جدید و مدرن تر ، آن را به سرقله ی افتخار و عظمت و شکوفایی بیشتر می رساند .

از این رو کتاب ( سینمای تاثیر گذار ) نگارش شد تا نگاه و دید تازه ای از این هنر متعالی و قدرتمند وتاثیر گذار امروز جهان را به دوستداران سینما عرضه و ارائه نمائیم ، باشد که مورد توجه و استفاده ی هنردوستان قرار گیرد !

محسن عبدلی استاد دانشکده هنر 

 

 

مختصری از بیوگرافی  مولف :

محسن عبدلی متولد شهرستان اراک است و تحصیلات سینمایی خود را در مدرسه ی عالی تلویزیون و سینما ( دانشکده ی صدا و سیمای فعلی ) به انجام رسانیده و در عرصه ی فیلمسازی ، دارای تجربه های متفاوت و قابل توجهی می باشد . ایشان عضو خانه ی سینما ، سازمان سینمایی کشور ، صندوق اعتباری هنر و همجنین مدرس دروس سینمایی در دانشگاه و آموزشگا ه می باشد . در زمینه ی ادبیات هم دست به تالیف آثار متعدد و متنوعی زده است که تعدادی از آنان عبارتند از :

  • برس به آنچه که نمی توانی تحقیق
  • سینما برای همه تحقیق
  • تمدن جهانی فیلمنامه سینمایی
  • جنس دوم فیلمنامه سینمایی
  • جنس دوم فیلمنامه سینمایی
  • فردا روشن است فیلمنامه داستانی و مستند
  • قطره فیلمنامه ی انیمیشن
  • تصمیم مجنون فیلمنامه بلند داستانی
  • جاده سرنوشت فیلمنامه ی تلویزیونی

۱۰ عشق ایرانی فیلمنامه ی سینمایی

۱۱ زن بگیر حرفه ای فیلمنامه سینمایی

۱۲ سبک شناسی در سینما تحقیق

شناخت عوامل در سینما تحقیق

۱۳- مبانی فیلمنامه تحقیق

۱۴ ۲۴۱ کلید خنده طنز

۱۵ نسرین رمان

۱۶ منهم میتوانم طراحی کنم ترجمه

۱۷ طراحی منظره ترجمه

۱۸ قتل های زنجیره ای ویرایش و بازنویسی

۱۹ کتابهای هوشمند برای کودکان و نوجوانان

 

 

 

ثبت شده در سایت پایگاه خبری نمانامه طی شماره 71943 توسط نمانامه و در روز یکشنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۴۰:۴۹
© Copyright 2021 https://namaname.com . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 71937
۱۵ / ۳ / ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۸

پنجمین فیلم ایندیانا جونز هفته آینده کلید می‌خورد

پایگاه خبری نمانامه: فیلمبرداری پروژه جدید «ایندیانا جونز» هفته آینده در بریتانیا کلید می‌خورد. هریسون فورد به مانند قسمت‌های قبل «ایندیانا جونز» همچنان نقش اصلی این فیلم را برعهده دارد. مدس میکلسن، فیبی والر بریج، بوید هالبروک، شانتی رنی ویلسون و توماس کرچمان دیگر بازیگران این فیلم هستند. جیمز منگولد کارگردان «لوگان» و «فورد علیه

پایگاه خبری نمانامه: فیلمبرداری پروژه جدید «ایندیانا جونز» هفته آینده در بریتانیا کلید می‌خورد. هریسون فورد به مانند قسمت‌های قبل «ایندیانا جونز» همچنان نقش اصلی این فیلم را برعهده دارد. مدس میکلسن، فیبی والر بریج، بوید هالبروک، شانتی رنی ویلسون و توماس کرچمان دیگر بازیگران این فیلم هستند.

جیمز منگولد کارگردان «لوگان» و «فورد علیه فراری» کارگردانی این فیلم را برعهده دارد و استیون اسپیلبرگ که کارگردان قسمت‌های پیشین بود، تهیه‌کنندگی این پروژه ایندیانا جونز را برعهده دارد. جان ویلیامز آهنگساز مشهور، ساخت موسیقی ایندیانا جونز را همچون گذشته برعهده دارد.

هریسون فورد که اکنون ۷۸ سال سن دارد، آخرین بار سال ۲۰۰۸ با فیلم «ایندیانا جونز و قلمرو جمجمه کریستال» در این نقش ظاهر شد. آن فیلم با وجود نقدهای موافق و مخالف، موفق شد تا به فروشی در حدود هشتصد میلیون دلار دست یابد. داستان ایندیانا جونز جدید در دهه ۱۹۶۰ می‌گذرد.

تاریخ اکران «ایندیانا جونز ۵» برای ۲۹ جولای ۲۰۲۲ پیش‌بینی شده است.

ثبت شده در سایت پایگاه خبری نمانامه طی شماره 71937 توسط نمانامه و در روز شنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۳۸:۰۵
© Copyright 2021 https://namaname.com . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 71935
۱۵ / ۳ / ۱۴۰۰ - ۱۷:۴۱

جذب پرسنل واجد شرایط همراه با شرایط احراز

پایگاه خبری نمانامه: بیمارستان آیت الله هاشمی رفسنجانی  واقع در جنوب  شرق  تهران جهت تکمیل کادر درمانی خود از افراد  واجد شرایط  دعوت به همکاری می نماید.  این  بیمارستان دارای بخشهای بستری زنان، مردان ،کودکان وبخشهای ویژه وپاراکلینیکی شامل :  ICU,CCU   ،NICU    اتاق عمل ، همودیالیز، تالاسمی ،شیمی درمانی، زنان وزایمان ،  پرتودرمانی، فیزیوتراپی، تصویر

پایگاه خبری نمانامه: بیمارستان آیت الله هاشمی رفسنجانی  واقع در جنوب  شرق  تهران جهت تکمیل کادر درمانی خود از افراد  واجد شرایط  دعوت به همکاری می نماید.

 این  بیمارستان دارای بخشهای بستری زنان، مردان ،کودکان وبخشهای ویژه وپاراکلینیکی شامل :  ICU,CCU   ،NICU    اتاق عمل ، همودیالیز، تالاسمی ،شیمی درمانی، زنان وزایمان ،  پرتودرمانی، فیزیوتراپی، تصویر برداری ، آزمایشگاه ،کلینیک های تخصصی وفوق تخصصی است .

    فرم استخدام  و شرایط احراز در سایت بنیاد بیماریهای خاص www.cffsd.org  آدرس ایمیل cffsd.estekhdam@yahoo.com  ارتباط برقرار نمایید .

 

 

 

 

ثبت شده در سایت پایگاه خبری نمانامه طی شماره 71935 توسط نمانامه و در روز شنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۷:۴۱:۲۳
© Copyright 2021 https://namaname.com . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 71924
۱۴ / ۳ / ۱۴۰۰ - ۷:۵۱

وین (بادی) ون‌هورن بدلکار کهنه کار درگذشت

  پایگاه خبری نمانامه: وین (بادی) ون‌هورن که در بیش از ۳۰ فیلم با کلینت ایستوود همکاری کرده بود و کارگردانی چند فیلم را در کارنامه‌اش داشت، از دنیا رفت. وی که از سال ۱۹۶۷ همکاری با ایستوود را آغاز کرده بود، در دوره بعد به عنوان مدیر بدلکاری فیلم‌های ایستوود تا سال ۲۰۱۱ و

 

پایگاه خبری نمانامه: وین (بادی) ون‌هورن که در بیش از ۳۰ فیلم با کلینت ایستوود همکاری کرده بود و کارگردانی چند فیلم را در کارنامه‌اش داشت، از دنیا رفت.
وی که از سال ۱۹۶۷ همکاری با ایستوود را آغاز کرده بود، در دوره بعد به عنوان مدیر بدلکاری فیلم‌های ایستوود تا سال ۲۰۱۱ و ساخته شدن فیلم «جی.ادگار» به همکاری با وی ادامه داد.
ون هورن سه فیلم نیز با بازی کلینت ایستوود کارگردانی کرده بود که شامل «از هر راهی که می‌توانی»، «استخر مرده» و «کادیلاک صورتی» می‌شود. فیلم «از هر راهی که می‌توانی» محصول سال ۱۹۸۰ در واقع ادامه‌ای بر «از هر راهی ولی سست» ساخته جیمز فارکو و فیلم «استخر مرده» محصول ۱۹۸۸ پنجمین و آخرین فیلم از مجموعه «هری کثیف» با بازی ایستوود بود. پاتریشیا کلارکسون، لیام نیسون و جیم کری دیگر بازیگران این فیلم بودند.
یکی از نخستین نقش‌های این بدلکار در مجموعه تلویزیونی «زورو» والت دیزنی بود. وی در دهه ۱۹۶۰ به عنوان بدلکار گری گوری پک، لی ماروین و جرمی استوارت هم نقش‌آفرینی کرد.
وی بدلکاری فیلم‌های متعددی را در کارنامه داشت که «هری کثیف» در سال ۱۹۷۱، «راکی» در سال ۱۹۹۰، «کابوهای فضا» سال ۲۰۰۰، «عزیز میلیون دلاری» در سال ۲۰۰۴ و «گرن تورینو» محصول ۲۰۰۸ از جمله آنها هستند.

ثبت شده در سایت پایگاه خبری نمانامه طی شماره 71924 توسط نمانامه و در روز جمعه ۱۴ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۷:۵۱:۱۵
© Copyright 2021 https://namaname.com . All Rights Reserved چاپ این خبر
شماره : 71921
۱۴ / ۳ / ۱۴۰۰ - ۷:۴۴

سینمای ایران در ادوار مختلف جشنواره‌ فیلم کن

پایگاه خبری نمانامه: در طول بیش از هفتاد سال برگزاری جشنواره کن، سینمای ایران حضور محسوسی در این جشنواره سینمایی داشته، حضوری که در دو دهه گذشته با فیلمسازانی چون عباس کیارستمی و پس از آن اصغر فرهادی، این حضور چشمگیر تر نیز شده است. به گزارش ایسنا، جشنواره کن که سال گذشته به دلیل

پایگاه خبری نمانامه: در طول بیش از هفتاد سال برگزاری جشنواره کن، سینمای ایران حضور محسوسی در این جشنواره سینمایی داشته، حضوری که در دو دهه گذشته با فیلمسازانی چون عباس کیارستمی و پس از آن اصغر فرهادی، این حضور چشمگیر تر نیز شده است.

به گزارش ایسنا، جشنواره کن که سال گذشته به دلیل بحران کرونا تصمیم به عدم برگزاری این رویداد سینمایی گرفت، امسال خود را آماده برگزاری یک جشنواره تمام عیار کرده و با افزایش شمار فیلم های بخش رقابتی و اضافه کردن یک بخش جدید به نام «کن پریمیر»، در تلاش است سهم خود را در احیای سینما و جشنواره های سینمایی ادا کند.

سینمای ایران پس از چند سال غیبت در بخش رقابتی اصلی، امسال با فیلم «قهرمان» به کارگردانی اصغر فرهادی در کن حضور دارد. فرهادی پس از ساخت فیلم «جدایی نادر از سیمین» که جایزه اصلی جشنواره برلین را به خود اختصاص داد، تمام آثارش شامل «گذشته»، «فروشنده» و «همه می دانند» را در کن رونمایی کرده و «قهرمان» امیدوار است بتواند پس از «طعم گیلاس» عباس کیارستمی در سال ۱۹۹۷، دومین نخل طلای سینمای ایران را به ارمغان بیاورد.

امسال فیلم چند اپیزودی «سال طوفان ابدی» ساخته مشترک جعفر پناهی و چند فیلمساز بین المللی دیگر هم در بخش نمایش های ویژه کن ۲۰۲۱ انتخاب شده است.

 حضور سینمای ایران در ادوار مختلف جشنواره‌ فیلم کن:

سینمای ایران برای اولین‌بار با فیلم کوروش کبیر ساخته مصطفی فرزانه در بخش مسابقه فیلم‌های کوتاه جشنواره کن سال ۱۹۶۱ حضور یافت و پس از آن در دومین حضور درسال ۱۹۶۴، فیلم «طلوع فجر» ساخته احمد فاروقی‌قاجار در بخش مسابقه فیلم‌های کوتاه حضور یافت و جایزه شورای عالی تکنیک را نیز دریافت داشت.

در همین سال، اولین فیلم بلند ایرانی «شب قوزی» ساخته‌ی فرخ‌ غفاری در بخش هفته منتقدان به‌نمایش درآمد. سینمای ایران پس از شش سال غیبت و در سال ۱۹۷۱ با فیلم «گاو» ساخته‌ی داریوش مهرجویی در بخش پانزده روز کارگردان‌ها حضور یافت. مهرجویی در سال بعد نیز یعنی در ۱۹۷۲، فیلم «پستچی» را در بخش پانزده روز کارگردان‌ها به‌نمایش درآورد. فیلم کوتاه انیمیشن «شهر خاکستری» ساخته فرشید مثقالی، سینمای ایران را درسال ۱۹۷۳ در بخش پانزده روز کارگردان‌ها نمایندگی کرد. سال ۱۹۷۵ شاهد حضور فیلم «شازده احتجاب» ساخته‌ی بهمن فرمان‌آرا و فیلم انیمیشن «تداعی» ساخته‌ نورالدین زرین‌کلک در بخش پانزده روز کارگردان‌ها بود. فرمان‌آرا باردیگر با فیلم «سایه‌های بلندباد» در سال ۱۹۷۹ در بخش هفته منتقدین حضور یافت.

 

بهرام بیضایی با فیلم «چرتکه تارا» اولین حضور پس از انقلاب ایران را در بخش نوعی نگاه در سال ۱۹۸۰رقم زد و درهمین سال، سهراب شهیدثالث نیز با فیلم «نظم» و البته به‌عنوان محصول آلمان در بخش پانزده روز کارگردان‌ها حضور داشت. رافق پویا، فیلم «دفاع‌ ازخلق» را به‌عنوان محصول ایران و آمریکا در سال ۱۹۸۱ در بخش پانزده روز کارگردان‌ها به نمایش درآورد و قاسم ابراهیمیان نیز «خواستگاران» را به‌عنوان محصول آمریکا درهمان بخش در سال ۱۹۸۸ به جشنواره کن برد. سینمای نوین ایران برای نخستین‌بار در سال ۱۹۹۱ با فیلم «درکوچه‌های عشق» ساخته خسرو سینایی در بخش نوعی نگاه حضور یافت. سال ۱۹۹۲ سالی پربار برای سینمای ایران در کن بود. فیلم کوتاه انیمیشن «قلب» ساخته سعید مجاوری در بخش مسابقه فیلم‌های کوتاه کن حضور یافت و عباس کیارستمی «زندگی و دیگر هیچ» را در بخش نوعی نگاه به نمایش درآورد و دو جایزه معتبر «جایزه روسلینی» و جایزه «بهترین فیلم بخش نوعی نگاه» را دریافت داشت.

فیلم «بدوک» ساخته مجید مجیدی در بخش پانزده روز کارگردان‌ها حضور یافت و ده فیلم انیمیشن ایرانی نیز در بخش «سینما همیشه» به روی پرده رفتند. بنیاد سینمایی فارابی نیز در همین سال با اختصاص فضایی به عرضه و بازاریابی فیلم‌های ایرانی در بازار فیلم کن پرداخت که تا به امروز همه‌ساله در این بازار حضور داشته است.

عباس کیارستمی در سال ۱۹۹۳ بر مسند داوری جشنواره کن نشست و سال پس از آن، فیلم «زیر درختان زیتون» را در بخش مسابقه کن به نمایش درآورد. ابراهیم مختاری نیز همان سال، فیلم «زینت» را در بخش هفته منتقدین عرضه کرد. محسن مخملباف نیز در سال ۱۹۹۵ برای نخستین‌بار به کن پا گذاشت و دو فیلم «نوبت عاشقی» و «سلام سینما» در بخش نوعی نگاه حضور یافت. جعفر پناهی نیز در همین سال با فیلم «بادکنک سفید» به پدیده کن تبدیل شد. این فیلم جایزه معتبر دوربین طلایی، جایزه بهترین فیلم بخش پانزده روز کارگردان را و جایزه فیپرشی (فدراسیون منقدین بین‌المللی سینما) را دریافت داشت.

«گبه» ساخته‌ی محسن مخملباف در بخش نوعی نگاه جشنواره‌ی کن سال ۱۹۹۶ به‌نمایش در آمد و در سال ۱۹۹۷ سینمای ایران مهم‌ترین جایزه‌ی تاریخ سینمای خود در آن مقطع، یعنی نخل طلای بهترین فیلم جشنواره را برای «طعم گیلاس» ساخته‌ی عباس کیارستمی دریافت داشت.

امیر نادری نیز در همین سال «ای بی سی منهتن» را به عنوان محصول آمریکا در بخش نوعی نگاه به نمایش درآورد. سمیرا مخملباف نیز در سال ۱۹۹۸ پا به جشنواره کن گذاشت و فیلم «سیب» را در بخش نوع نگاه عرضه داشت. فیلم کوتاه «گناه اول» ساخته فهمیه سرخابی نیز در همین سال در بخش تازه تأسیس سینه فوندانسیون به نمایش درآمد. «قصه‌های کیش» ساخته ناصر تقوایی، محسن مخملباف و ابوالفضل جلیلی با جنجال بسیار در بخش مسابقه کن به روی پرده رفت. فیلم کوتاه «دایره» ساخته محمد شیروانی نیز در همین سال در بخش هفته منتقدین حضور یافت. سمیرا مخملباف نیز در همین سال بر مسند داوری کن نشست. سمیرا در سال ۲۰۰۰ فیلم «تخته سیاه» را در بخش مسابقه به نمایش گذاشت و جایزه هیأت داوران را نیز دریافت داشت. بهمن قبادی با فیلم «زمانی برای مستی اسب‌ها» در بخش پانزده روز کارگردان‌ها و حسن یکتاپناه با فیلم «جمعه» در بخش نوعی نگاه حضور یافته و به طور مشترک جایزه دوربین طلایی سال ۲۰۰۰ را دریافت داشتند. قبادی دو جایزه فیپرشی و سینمای هنر و تجربه را نیز به خود اختصاص داد. محسن مخملباف در سال ۲۰۰۱ با فیلم «سفر قندهار» در بخش مسابقه حضور یافت و جایزه کلیسای جهانی را نیز دریافت کرد.

عباس کیارستمی با فیلم «ای بی سی آفریقا» در بخش خارج از مسابقه حضور یافت و رضا میرکریمی با فیلم بلند «زیر نور ماه» و علی‌محمد قاسمی با فیلم کوتاه «غریبه و بومی» در بخش هفته منتقدین سال پرباری را برای سینمای ایران در کن رقم زدند و میرکریمی جایزه بهترین فیلم بخش هفته منتقدین را هم گرفت. در سال ۲۰۰۲، عباس کیارستمی با فیلم ده در بخش مسابقه، داریوش مهرجویی با فیلم «بمانی» در بخش نوعی نگاه، بهمن قبادی با فیلم «آوازهای سرزمین مادری‌ام» در بخش نوعی نگاه و دو فیلم کوتاه «چت» ساخته شادمهر راستین و «گیوتین» ساخته بهرام عظیم‌پور در بخش پانزده روز کارگردان‌های جشنواره کن حضور پیدا کردند و قبادی که داوری بخش دوربین طلایی را به عهده داشت، جایزه فرانسوا شالیه را برای «آوازهای سرزمین مادری‌ام» دریافت کرد. کیارستمی داوری بخش فیلم‌های کوتاه و سینه فوندانسیون را عهده‌دار بود. سمیرا مخملباف با فیلم «پنج عصر» در بخش مسابقه جشنواره کن ۲۰۰۳ حضور یافت و دو جایزه هیأت داوران و جایزه کلیسای جهانی را از آن خود ساخت.

جعفر پناهی با فیلم «طلای سرخ» جایزه هیأت داوران بخش نوعی نگاه را گرفت و پرویز شهبازی با «نفس عمیق» در بخش پانزده روز کارگردان‌ها و محمد حقیقت با «دو فرشته» در بخش هفته منتقدین سالی‌ موفقیت‌آمیز را برای سینمای ایران به ارمغان آوردند. سال ۲۰۰۴ نیز چهار فیلم ایرانی را در جشنواره فیلم کن شاهد بود. عباس کیارستمی با فیلم «پنج» و «۱۰ روی ده» در بخش رسمی، محسن امیر یوسفی با «خواب تلخ»، بهروز افخمی با «گاوخونی» در بخش پانزده روز کارگردان‌ها، حضور داشته که امیر یوسفی تقدیرنامه هیأت داوری دوربین طلایی و جایزه نگاه جوان بخش پانزده روز کارگردان‌ها را دریافت کرد. در سال ۲۰۰۵، عباس کیارستمی ریاست هیأت داوری جایزه دوربین طلایی را به عهده داشت و نیکی کریمی با فیلم «یک شب» در بخش نوعی نگاه و محمد رسول‌اف با فیلم «جزیره آهنی» در بخش پانزده روز کارگردان‌ها حضور داشتند و خانه سینما نیز برای اولین‌ و آخرین‌بار در دهکده بین‌المللی جشنواره پاویون ایران را راه‌اندازی کرد. در سال ۲۰۰۶ هیچ فیلمی از ایران در جشنواره پذیرفته نشد اما مرجان ساتراپی نویسنده ایرانی مقیم فرانسه داور بخش نوعی نگاه و شهلا رستمی خبرنگار ایرانی رادیو فرانسه نیز از اعضای هیأت داوری فیپرشی جشنواره کن بودند.

در سال ۲۰۰۷ نیز سرانجام تنها فیلم سه دقیقه‌ای «گریه‌ها» ساخته عباس کیارستمی در یک مجموعه‌ی فیلم به مناسبت شصتمین دوره‌ی جشنواره کن به نمایش درآمد و نیکی کریمی نیز به عنوان داور بخش سینه‌فنداسیون و فیلم‌های کوتاه انتخاب شد.

مرجان ساتراپی فیلم «پرسپولیس» را به‌عنوان محصول فرانسه در بخش مسابقه و رامین بحرانی فیلم‌ساز ایرانی‌تبار مقیم آمریکا نیز فیلم «اوراقچی» را به‌عنوان محصول آمریکا در بخش پانزده روز کارگردان‌ها به نمایش درآوردند.

در سال ۲۰۰۸، «ترانه تنهایی تهران» ساخته سامان سالور به عنوان تنها فیلم ایرانی برای بخش پانزده روز کارگردان‌ها انتخاب شده است.»

در سال ۲۰۰۹ فیلم «بهمن قبادی» با نام «چه کسی از گربه‌های ایرانی خبر داره؟» به‌عنوان تنها نماینده سینمای ایران در بخش رسمی کن در بخش «نوعی نگاه» حضور داشت و فیلم سینمایی «زمزمه با باد» که نخستین فیلم بلند شهرام علیدی است در بخش مسابقه بخش هفته‌منتقدان شصت‌ودومین دوره جشنواره به نمایش درآمد. سال ۲۰۱۰ نیز با انتخاب فیلم «رونوشت برابر اصل» در بخش رسمی جشنواره‌ی کن، عباس کیارستمی برای نهمین‌بار در جشنواره‌ی فیلم کن حضور داشت.

«به امید دیدار» ساخته محمد رسوال اف در بخش نوعی نگاه و مستند «این یک فیلم نیست» ساخته‌ی مشترک مجتبی میرطهماسب و جعفر پناهی در خارج از مسابقه‌ی بخش رسمی کن به عنوان نمایده سینمای ایرن به‌ نمایش درآمدند.

در سال ۲۰۱۲ عباس کیارستمی کارگردان ایرانی در جشنواره‌ کن با فیلم «مثل یک عاشق» به عنوان محصول مشترک ژاپن و فرانسه برای دریافت جایزه‌ی نخل طلا رقابت کرد و دهمین حضورش را تجربه کرد.

اصغر فرهادی در سال ۲۰۱۳ با فیلم فرانسوی زبان «گذشته» اولین حضور خود را در بخش اصلی کن تجربه کرد و این فیلم در نهایت جایزه بهترین بازیگز زن جشنواره را برای «برنیس بژو» به ارمغان آورد. «بیشتر از دو ساعت» ساخته علی عسگری و «دوئت» نوید دانش به ترتیب در بخش رقابتی فیلم‌های کوتاه و «سینه‌فونداسیون» کن حضور داشتند.

شصت و هفتمین جشنواره فیلم کن در سال ۲۰۱۴ نیز در حالی برگزار شد که لیلا حاتمی بازیگر ایران یکی از اعضای هیات داوران بخش رقابتی اصلی بود و عباس کیارستمی هم ریاست هیات داوران بخش فیلم کوتاه و سینه فونداسیون را بر عهده داشت و در جشنواره سال ۲۰۱۵ نیز فیلم «ناهید» به کارگردانی آیدا پناهنده در بخش نوعی نگاه پذیرفته شد و فیلم «کشتارگاه» ساخته بهزاد آزادی نیز در بخش سینه فونداسیون حضور داشت.

در جشنواره سال ۲۰۱۶ کن که همزمان با شصت و نهمین دوره این رویداد سینمایی بود، کتایون شهابی تهیه کننده ایرانی یکی از اعضای هیات داوران بخش رقابتی به ریاست «جروج میلر» بود و اصغر فرهادی با فیلم «فروشنده» یکی از نامزدهای نخل طلا بود و فیلم «وارونگی» از بهنام بهزادی نیز در بخش نوعی نگاه حضور داشت. فیلم «فروشنده» توانست در این رویداد سینمایی جایزه بهترین فیلمنامه را برای فرهادی و جایزه بهترین بازیگر کن را برای شهاب حسینی به ارمغان بیاورد.

در هفتادمین جشنواره فیلم کن در سال ۲۰۱۷، سینمای ایران در بخش رقابتی نماینده ای نداشت اما فیلم «لِرد» از محمد رسول اُف در بخش نوعی نگاه جایزه بهترین فیلم را به خود اختصاص داد. فیلم تجربی «۲۴ فریم» آخرین ساخته عباس کیارستمی در بخش ویژه هفتادمین سال برگزاری کن به نمایش گذاشته شد. «حیوان» ساخته بهمن و بهرام ارک در بخش سینه فونداسیون و فیلم «وقت نهار» از علیرضا قاسمی نیز در بخش فیلم کوتاه به روی پرده رفتند.

جفر پناهی در سال ۲۰۱۸ فیلم «۳ رُخ» را به بخش اصلی کن برد و این فیلم در نهایت جایزه بهترین فیلمنامه کن را به صورت مشترک با فیلم «لازاروی خوشحال» ساخته «آلیس رورواشر» کسب کرد.

در جشنواره سال ۲۰۱۹ سینمای ایران نماینده ای نداشت و هفتاد و سومین جشنواره کن در سال ۲۰۲۰ نیز به سبب شیوع ویروس کرونا برگزار نشد و تنها یک رویداد سه روزه در فضای باز با نمایش تنها چند فیلم کوتاه و بلند در اواخر ماه اکتبر برگزار شد. نسخه ترمیم شده فیلم «شطرنج باد» ساخته محمدرضا اصلانی قرار بود به مناسبت سی امین ساللگرد فعالیت بنیاد مارتین اسکورسیزی در بخش کلاسیک کن ۲۰۲۰ به نمایش گذاشته شود.

منبع: بانی فیلم

ثبت شده در سایت پایگاه خبری نمانامه طی شماره 71921 توسط نمانامه و در روز جمعه ۱۴ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۷:۴۴:۴۸
© Copyright 2021 https://namaname.com . All Rights Reserved چاپ این خبر