اسامی نامزدهای جایزه سینمایی بفتا ۲۰۲۲

نمانامه – به نقل از ورایتی، هفتادو پنجمین دوره جوایز بفتا دیروز اسامی نامزدهایش را اعلام کرد. در مراسم اهدای جوایز که شنبه ۱۳ مارس در لندن با حضور ریبل ویلسون به عنوان مجری برگزار می‌شود، از میان این فهرست برترین‌ها انتخاب می‌شوند.

اما فهرست دیروز شگفتی و تعجب فراوانی برانگیخت هرچند اعلام این اسامی نمی‌تواند تاثیری در انتخاب نامزدهای اسکار داشته باشد زیرا زمان رای دادن برای انتخاب نامزدهای اسکار به پایان رسیده است.

فیلم «تل‌ماسه» با ۱۱ نامزدی بفتا و به دنبال آن «قدرت سگ» و «بلفاست» با ۸ و ۶ نامزدی بیشترین نامزدی بفتا را کسب کردند. فیلم‌های «لیکوریش پیتزا» و «وقتی برای مردن نیست» و «داستان وست ساید» نیز هر یک ۵ نامزدی به دست آوردند.

در بخش بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان «قهرمان» از رسیدن به این مرحله بازماند و از فهرست اولیه «رابطه بدشگون»، «کوپه شماره ۶»، «فرار کن»، «بره»، «زیباترین پسر دنیا»، «پاریس، منطقه سیزدهم»، «من آدم تو هستم»، «سواران عدالت» و «تیتان» نیز از ادامه رقابت حذف شدند.

فیلم‌هایی که در فهرست نهایی بفتا در بخش بهترین فیلم بین‌المللی باقی ماندند عبارتند از: «ماشینم را بران»، «دست خدا»،‌، «مادران موازی»، «مامان کوچولو» و «بدترین آدم دنیا».

قابل‌توجه‌ترین جاماندگان و شگفتی‌سازان منتخب در فهرست دیروز که «اسپنسر» و «تیک، تیک… بوم!» در آن نادیده گرفته شدند چنین بوده است:

رقبای اصلی بهترین بازیگر زن نادیده گرفته شدند

از اولیویا کولمن گرفته تا نیکول کیدمن و کریستن استوارت که در میان رقبای اصلی در بخش بهترین بازیگران زن سال جای دارند، بفتا هیچ‌یک را نامزد نکرد و تنها بازیگری که جای ثابت خود را در میان نامزدهای امسال در این رقابت هم حفظ کرد لیدی گاگا برای بازی در «خانه گوچی» بود. جسیکا چستین برای «چشم‌های تامی فی»، اولیویا کولمن برای «دختر گمشده»، نیکول کیدمن برای «ریکاردوس بودن» و حتی کریستن استورات برای بازی در نقش پرنسس دایانا در فیلم «استوارت» از جمله بازیگرانی بودند که نادیده گرفته شدند. در عین حال پنه‌لوپه کروز که بفتا مدت‌ها نادیده گرفته بودش و این شانس را داشت که برای «مادران موازی» وارد فهرست شود هم نادیده گرفته شد؛ در عوض رناته رینسو و جوانا اسکنلن هر دو برای «بدترین آدم دنیا» در میان نامزدها جای گرفتند. الانا هایم برای «لیکوریش پیتزا»، امیلیا جونز برای «کودا» و تسا تامپسون برای «عبور» دیگر نامزدهای این بخش هستند.

نادیده گرفته شدن اندرو گارفیلد

به نظر می‌رسید بازیگر انگلیسی اندرو گارفیلد باید برای بازی در «تیک، تیک… بوم!» یکی از نامزدها باشد اما با وجود کیفیت بالای کارگردانی لین مانوئل میراندا، نه فیلم دیده شد نه بازی اندرو گارفیلد. با این حال به نظر می‌رسد هر دوی این چهره‌ها در اسکار از شانس بالایی برخوردار باشند.

در عین حال رقابت بالا در میان بهترین بازیگران مرد نام شماری از چهره‌های درجه یک را وارد فهرست کرد: عادل اختر برای «علی و ایوا»، ماهرشالا علی برای «آواز قو»، بندیکت کامبربچ برای «قدرت سگ»، لئوناردو دی‌کاپریو برای «به بالا نگاه نکن»، استیون گراهام برای «نقطه جوش» و ویل اسمیت برای «شاه ریچارد» نامزدهای این بخش را تشکیل دادند.

نادیده گرفته شدن دنزل واشینگتن

اما همین فهرست جای یک سوال بزرگ‌تر دارد و آن را می‌توان به لجاجت و سرسختی محض نسبت داد زیرا جایی برای دنزل واشینگتن در «تراژدی مکبث» در آن باقی نگذاشت.

توجه به فیلم «عبور»

این فیلم که با کسب نامزدی در بخش بهترین فیلم بریتانیایی باید با فیلم‌هایی چون «خانه گوچی» و «زمانی برای مردن نیست» رقابت کند، در طول فصل جوایز توجه زیادی را به خود جلب نکرد و تنها روث نگا در میان نامزدهای گلدن گلوب، انجمن بازیگران و اکنون بفتا جای گرفته است. جای گرفتن تسا تامپسون در میان بازیگران زن هم قابل احترام بود اما این فیلم امکان کسب جایزه فیلمنامه اقتباسی را از دست دارد هر چند یکی از احتمالات برای حضور در میان نامزدهای اسکار است.

دیده نشدن کنت برانا

یک شگفتی بزرگ دیگر نادیده گرفته شدن کنت برانا برای کارگردانی «بلفاست» است که انتظار می‌رفت فیلمی که در میدان خانگی دارد بازی می‌کند بتواند توجه بیشتری را جلب خود کند. با این حال به نظر می‌رسد شانس برانا برای حضور در میان نامزدهای اسکار هنوز جدی باشد. نامزدهای بخش کارگردانی بفتا عبارتند از: علیم خان برای «پس از عشق»، ریوسکی هاگوچی کارگردان ژاپنی برای «ماشینم را بران»، آدری دیوان برای «اتفاق»، پل توماس اندرسون برای «لیکوریش پیتزا»، جین کمپیون برای «قدرت سگ» و ژولیا دوکورنو برای «تیتان»

ناکامی استیون اسپیلبرگ

اسپیلبرگ با «داستان وست‌ساید» روز بسیار ناامیدکننده‌ای را پشت سر گذاشت و احتمال حضور در بخش بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و فیلمنامه اقتباسی را از دست داد. با این حال یک بازیگر تازه‌کار از این فیلم آریانا دبوسی در بخش بازیگر زن نقش مکمل و مایکل فیست در بخش بازیگر نقش مکمل جای گرفتند. البته این فیلم در بخش گروه بازیگران نیز نامزد شده است.

منبع: مهر