امروز

یکشنبه, ۳۰ اردیبهشت , ۱۳۹۷

  ساعت

۱۶:۰۸ بعد از ظهر

سایز متن   /

سوئد، سرزمین سرد شمال اروپا و پایتخت اسکاندیناوی، به قول رهبری، یکی از خوش نام ترین کشورهای جهان در چند سده اخیر به شمار می رود. جایی که امروزه، با وجود اقلیمی بسیار سرد و دارای آب و هوای قطبی، یک از سخت کوش ترین ملت های قاره سبز و از خلاق ترین آن ها به شمار می روند.

سوئد، گر چه از نظر خیلی از هموطنان، سرزمین یخ و برف و مردمان بی حس و حال و غمگین و به زعم بعضی ها، از جمله ملت های نژاد پرست اروپا تلقی می شود، اما واقعیت این کشور بزرگ ۹ میلیون نفری، با آن چیزی که ما معمولا در ادبیات گفتاری در محاوره های عمومی می شنویم، کاملا متفاوت است.

سوئد، در نیم قرن اخیر یکی از پر مخاطب ترین مقصدهای تحصیلی دانشجویان ایرانی در خارج از کشور بوده و تا سال ۲۰۱۰ میلادی که تحصیل در این کشور سرد اروپایی برای کلیه دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا رایگان بود، پایتخت مهم و معتبر تحصیل آسیایی ها در قاره سبز به شمار می رفت.

هم اکنون چند دانشگاه سوئد، در فهرست ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارد و یکی از موثرترین مراکز علمی در تولید علم جهان به شمار می آیند. ما همیشه از سوئد به عنوان کشوری مرفه با مردمان خوش استایل و جذاب و عاشق دنیای مد و موسیقی با سطح رفاهی و بهداشت عالی شنیده ایم و البته باید بعضی از صفاتی که در ذهن بعضی ها درباره این کشور شکل گرفته است را نیز به این ظرفیت های مثبت اضافه کرد.

به هر حال، کشور پادشاهی سوئد نیز همچون بسیاری از کشورهای اروپا و جهان، با نقاط قوت و ضعف مختلفی در سبک زندگی و سیستم مدیریتی و حکومتی روبروست و نباید نگاه کاملا سفید یا کاملا سیاه به آن داشت.

به نظر می رسد همانطور که سوئدی ها در چند قرن اخیر، از فرهنگ و زبان و ادبیات و تمدن ایران، بهره ها بردند و اکنون با هزاران ایران شناس سوئدی در سرزمین وایکینگ ها مواجهیم، ما ایرانیان نیز همچون گذشته، باید برای ارتقای ظرفیت های سبک زندگی، صنعت و فرهنگ، از سوئدی ها، درس هایی فرا بگیریم.

گزارش امروز سرویس گردشگری روزیاتو، می کوشد تا آنچه می توان از یکی از معروف ترین شرکت های تولیدی و خدماتی سوئد فرا گرفت، در قالب گشتی در فروشگاه های IKEA ارائه کند و در این سعی و روال، شما را با کسب و کار خلاقانه این مجموعه آشنا نماید.

با IKEA گردی امروز ما همراه باشید.

لوگوی ایکیا

خلاقیت و صادرات: فرهنگ سوئدی ها

برای شناخت سوئد و سوئدی ها، منابع فارسی کمی در اختیار داریم و آنچه بیش از همه تا قبل از فراگیر شدن فضای مجازی در اختیار مردم بود، گفته هایی بود که به صورت پراکنده و ریز و درشت، توسط کسانی که مسافر این کشور بودند یا مدتی در آنجا زندگی کرده بودند، به اطلاع هموطنان می رسید.

سوئد، از جمله کشورهای مهاجر خیز و پناهند پذیر اروپاست و با توجه به ظرفیت های دانشگاهی و علمی و صنعتی گسترده و پیشرفته، یکی از مقصدهای پر مخاطب ایرانی برای تحصیل و تحقیق در شمال اروپا به شمار می رود. ده ها هزار ایرانی ظرف نیم قرن اخیر از دانشگاه های این کشور به خصوص:‌ سلطنتی استکهلم، چالمرش گوتنبرگ، اوپسالا، مالمو و بسیاری دیگر دانش آموخته شده اند.

هنوز، دانشکده زبان های ایرانی دانشگاه اوپسالا، یکی از معروف ترین مقصدهای عالی تحصیلی در رشته زبان های ایرانی در قاره سبز بوده و سالانه ده ها دانشجوی دکترا از سراسر دنیا برای تحقیق بر روی زبان و ادبیات پارسی و ایرانی، به اوپسالا می روند.

در گزارش امروز، صحبت ما درباره یک شرکت و برند مطرح است. وقتی صحبت از برند می شود، نا خودآگاه به فکر خلاقیت و نوآوری و فروش و کسب و کار و صادرات و واردات می افتیم.

سوئد، یکی از خلاق ترین کشورهای جهان در عرصه تولیدات و خدمات نوآورانه به شمار می رود. اگر نشریات معروف آکادمیک در زمینه مدیریت خلاقیت و نوآوری را مطالعه کنید، بعید است که در هر شماره، مقالات کیفی و کمی نویسندگان سوئدی در این زمینه ها ارائه و منتشر نشده باشد.

فرهنگ خلاقیت و از همه مهم تر، نگاه صادراتی در تولید و خدمات، سبب شده تا دانش آموزان و دانشجویان، از روزهای ابتدایی تحصیلی در مدرسه و دانشگاه، با این فضا و الزامات و محدودیت های آن آشنا شوند. سوئدی ها خود را کشور صادراتی: export country می دانند.

تصویری از داخل غرفه های فروشگاه ایکیا. کلمه REA به معنای تخفیف در این فروشگاه، مخاطبان زیادی را هر روز به سمت خود جذب می کند

برندهای بسیاری از سوئد در دنیای صنعت و خدمات می توان نام برد که در حوزه کاری خود، در زمره برترین ها به شمار می روند. Volvo, Saab دو برند مطرح خودروسازی سوئد، گر چه اکنون سهامدار اکثریت آن را چینی ها بر عهده دارند، اما همچنان از بهترین خودروهای سواری قاره سبز  و جهان هستند.

H&M و Lindex، گر چه برندهای غول و لوکس دنیای مد و لباس به شمار نمی روند، اما در فهرست برترین های مد و لباس اروپا و جهان قرار دارد که هر دو برندی سوئدی به شمار می رود. اسکایپ، این برند مطرح دنیای دیجیتال که با قیمت ۷ میلیارد دلار به شکار مایکروسافت درآمد، همچون ساندکلاد برندی سوئدی به شمار می رود.

شاید برای بعضی از افراد خانه دار و کسانی که از سوئد، تنها ۲ چیز می دانند، در کنار یخ، واژه IKEA،‌نامی آشنا باشد. آیکیا، امروزه اعتبار صنعت و خلاقیت و مدیریت نوآوری در کسب و کار سوئدی ها بوده و یکی از مطرح ترین الگوهای کسب و کار اثرگذار و الهام بخش در میان فعالان مدیریت و نوآوری جهان به شمار می رود.

بسیارند دانشجویانی که در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا، الگوهای کسب و کار و مدیریت خلاقیت در فرآیندهای کاری و رفتار سازمانی این شرکت را به عنوان مقاله و پایان نامه در دستور کار قرار می دهند. شرکتی که فلسفه تولید محصولات FLAT را در دنیای مبلمان سازی عرضه کرد و امروزه، خلاقیت به سبک سوئدی را با برند خود به دنیا معرفی می کند.

داستان IKEA: داستان کبریت فروش میلیاردر

اینگوار کمپارد، میلیاردر ۹۰ ساله سوئدی که موسس و سهامدار عمده ایکیا از نیم قرن پیش تا کنون است، یکی از شناخته شده ترین نام های سوئدی در جهان به شمار می رود. این پیرمرد قد بلند، با وجود ثروتی عظیم، حتی برای خرید لباس های ماهانه و سالانه خود به فروشگاه دست دوم فروشی (SECOND HAND) مراجعه می کند و از فرصتی که در سفرهای خارج سوئد بعضا برایش مهیا می شود، از آرایشگاه های خارجی که دستمزد کمتری دریافت می کنند، برای اصلاح بهره می برد!

به هر حال این واقعیت امروز آقای کمپارد است که با وجود چنین سبک زندگی خاص و به نظر عجیبی، یکی از نیکوکار ترین سوئدی ها به جهت کمک های فراوان به سازمان های بین المللی حمایت از حقوق کودکان و بهداشت جهانی به شمار می آید.

در دنیای مبلمان و دکوراسیون داخلی منزل، از اتاق خواب گرفته تا آشپزخانه، شرکت آقای کمپارد، یکی از خلاق ترین و تاثیرگذار ترین شرکت هایی که است که در قرن بیستم بوجود آمده و همچنان یکی از سرآمدهای دنیای مبلمان به شمار می رود.

شرکتی که تنها چند ماه بعد از جنگ جهانی دوم تاسیس شد، صاحبش را ۶۷ سال بعد، ثروتمند ترین فرد قاره سبز نمود. آنهم با دنیای چوب و فلت سازی و خلاقیت های جذاب که با سلیقه بسیاری از افراد حتی مشکل پسندها، جور بود.

طرح های کمپارد که ابتدا کبریت فروش بود و بعدا به دنیای چوب و خلاقیت با آن علاقمند شد، از روز نخست بر پایه سبک مدرن بنا نهاده شد و همچون فرهنگ سوئدی ها، اصطلاحا دوستدار محیط زیست (ECO-FRIENDLY) بود. توجه آیکیا به مشتری  مداری و محیط زیست، این شرکت را اکنون یکی از سردمداران توسعه فرهنگ مسئولیت اجتماعی شرکت ها (CSR) در قاره سبز کرده است.

فروشگاه ایکیا

IKEA: : کسب و کاری سبز

کسب و کار یکیایی ها را باید کسب و کاری سبز دانست. یعنی از فرآیند حمل و نقل  مواد اولیه تا ساخت محصولات و تولید و ارائه خدمات به مشتریان و خدمات پس از فروش، چرخه کسب و کار ایکیا، چرخه ای است که کمترین آسیب را به جامعه، ذی نفعان و محیط زیست وارد می کند و از جنبه مدیریتی، الزامات TRIPLE BOTTOM LINE یا ترازنامه ۳ بعدی که فقط سود خالص را در نظر نمی گیرد، رعایت می کند.

طبق گزارشات سالانه آیکیا، این شرکت تلاش می کند تا کمترین آسیب را به محیط زیست و جامعه وارد کند. به همین خاطر، مدیریت انرژی، مدیریت اتلاف و مدیریت خلاقیت در این شرکت به گونه ای استوار شده است تا هم سهامداران از فعالیت در این شرکت سودآوری داشته باشند هم ذی نفعان (جامعه).

گاهی اوقات، شما مصرف کننده هیچ محصول یا خدمتی از برند ایکس نیستید و در سود و زیان فعالیت آن ها نیز به طور مستقیم شراکت ندارید. اما، به واسطه آلودگی محیط زیست و تاثیرات مخرب زیست محیطی و اجتماعی فعالیت های شرکت، زندگی شما به طور غیر مستقیم تحت تاثیر قرار می گیرد و این موضوع در دهکده جهانی امروز بسیار به چشم می خورد.

شاید یکی از دلایلی که سبب شد تا دکتر جیم استنفورد، کتاب اقتصاد دان ها دروغ می گویند را به رشته تحریر در آورد، توضیح همین واقعیت تلخ باشد که هزینه زندگی مردمان روزگار ما به دلیل تاثیرات منفی تولیدات و خدمات شرکت ها به جامعه و محیط زیست و بهداشت عمومی، بالاتر از آنچیزی که تصور می کنیم است.

به هر حال، آیکیا خود را پیشرو در زمینه حمایت از محیط زیست و حقوق جامعه می داند. با همین رویه، بیش از ۴۰۰ فروشگاه در حدود ۵۰ کشور جهان طراحی و راه اندازی کرد. این شرکت هم اکنون بزرگ ترین فروشنده محصولات چوبی و خرده فروشی در دنیا بوده که البته حیطه فعالیت آن، فقط به این عرصه ها محدود نمی شود.

خود مونتاژی محصولات، از جمله ظرفیت های جالب و جذاب کسب و کار آیکیا از روز اول بوده است. یعنی وقتی شما محصولی را خریداری می کنید، مثل میز شام، قطعات به گونه ای آماده شده تا در منزل بتوانید با حداقل لوازم، میز شام را اصطلاحا اسمبل و درجای مورد نظر نصب کنید.

خلاقیت در محصولات IKEA

ساختار فلت سبب کاهش هزینه های نگهداری محصول، انبار داری و همچنین راحتی و سهولت درحمل و نقل و اسمبل آن توسط مشتری می شود. اگر به فروشگاه های آیکیا در سوئد مراجعه کنید، در خواهید یافت که برای کاهش هزینه های انبار داری و حمل و نقل محصولات به فروشگاه، انبارهای بزرگی در کنار فروشگاه تعبیه می شود تا خود مشتری بتواند بر اساس کد هر محصول، در قفسه ای خاص، محصول مورد نظر را بر دارد.

تصویری از انبارهای IKEA که در کنار فروشگاه تعبیه شده تا مشتریان بتوانند، با آگاهی از کد هر محصول، نسبت به برداشت این محصولات مسطح (FLAT) از انبار استفاده کنند. عروس و داماد سوئدی هم از این فضا برای عکسبرداری استفاده کرده اند!

اکثر چوب هایی که در محصولات ایکیا دیده می شود، از ام دی اف بوده و امروزه مونتاژ کشورهای آسیایی است. تلفیق آن با پلاستیک و دیگر متریال سازگار با محیط زیست سبب می شود تا در مقیاس هایی متناسب با خانه های کوچک امروزی، محصولاتی کاربردی و جذاب و تقریبا ارزان و مقرون به صرفه برای سبد اقتصادی عموم خانوارهای اروپایی باشد.

زندگی جالب موسس IKEA

اینگوار موسس ایکیا

او زمانی که یک پسر جوان بود، با دوچرخه‌اش دور محله می‌گشت و به همسایه‌ها کبریت می‌فروخت. اینگوار کوچک دریافته بود که اگر کبریت‌ها را به شکل دسته‌ای و تعداد زیاد بخرد و آنها را به شکل دانه‌ای بفروشد سود خوبی به دست خواهد آورد. در ضمن او دریافته بود که اگر کبریت‌هایش را با حداقل سود و قیمت ارزان بفروشد، همگی زود فروش خواهند رفت و او می‌تواند خیلی زود اقدام به خرید مجدد کند.

او عاشق خرید و فروش شده بود پس به مرور فروش ماهی، اجناس تزئینی درخت کریسمس و برخی اقلام مصرفی را هم تجربه کرد. حتی از بازار بالقوه‌ای چون همکلاسی‌های خود نیز نمی‌گذشت و به آنها خودکار و مداد می‌فروخت. اینگوار با وجود اینکه همواره در رویای فروشندگی به سر می‌برد، در مدرسه دانش‌آموز ممتازی بود. نوجوانی او در سال‌های جنگ جهانی دوم گذشت.

زمانی که مردم از نظر مالی در تنگنا بودند و می‌خواستند هر وسیله را به ارزان‌ترین قیمت بخرند تا نیازشان را برطرف کنند. کمپراد به همراه سه پسرش هنوز به طور خستگی‌ناپذیری روی بهبود برند شرکتش کار می‌کند. هم‌اکنون فروشگاه‌های او در حدود ۱۲هزار نوع محصول را با قیمت‌های مناسب به فروش می‌رسانند. تاسیس اولین فروشگاه در سال ۱۹۴۳ اینگوار ۷۷ ساله، به خاطر ممتاز شدنش در مدرسه از پدرش پاداش گرفت.

اینگوار کمپارد موسس ایکیا

وی که به خوبی شرایط بازار آن روز را درک می‌کرد، فروشگاه مبلمان کوچکی تاسیس کرد. وی نام فروشگاهش را بسیار ساده و ابتدایی انتخاب کرد. به این صورت که با ترکیب حروف اول نامش (Ingvar Kampard)، نام مزرعه خانوادگی‌ که در آن بزرگ شده بود‌ (Elmtaryd) و روستای نزدیک محل سکونتش‌ (Agunnaryd) آن نام را ساخت.

بعدها که معلوم شد، او از بیماری دیسلکسیا «اختلال در به خاطر‌سپاری کلمات» رنج می‌برده است، احتمال دادند یکی از علل انتخاب این روش در نامگذاری همین بیماری او بوده است. گسترش فروشگاه‌ها آی‌کیا در ابتدا محصولاتی چون خودکار، کیف پول، قاب عکس، رومیزی و ساعت را به فروش می‌رساند.

سپس در دهه ۱۹۶۰ فروشگاهی در نروژ و دانمارک تاسیس کرد تا برای اولین بار کسب و کارش را خارج از سوئد گسترش داده باشد. در سال ۱۹۷۴ این شرکت برای اولین بار به فروش مبلمان خانگی پرداخت.

در همین سال بود که اینگوار کمپراد کسب و کار خود را از مرز قاره‌ها هم عبور داد و تا استرالیا رفت. این روند ادامه داشت تا در ۱۹۸۷ به بازار‌های آمریکا و انگلیس هم وارد شد.

گشتی در فروشگاه های IKEA

فضای باز اطراف فروشگاه های ایکیا همیشه رعایت می شود

اکثر فروشگاه های ایکیا در سوئد، در خارج از شهر استقرار یافته است تا هم زمین ارزانی در اختیار شرکت قرار بگیرد و هم رفت و آمد برای مشتریان به راحتی و در فضایی بزرگ انجام شود. به جز در استکهلم، کلیه فروشگاه های ایکیا در سوئد یک طبقه هستند و در داخل سوله ای عریض و طویل قرار گرفته اند.

همین امر سبب می شود تا پارک خودرو و حمل و نقل وسایل بزرگ و کوچک این شرکت توسط مشتریان به راحتی صورت بگیرد. امروزه ایکیا، فقط فروشنده صرف لوازم دکوراسیون خانه و مبلمان اداری محسوب نمی شود. وقتی وارد فروشگاه می شوید، یک نقشه مانند آنچه در تصویر زیر مشاهده می کنید روبری شما به نمایش در می آید.

بسیاری از سوئدی ها، در طول هفته و حتی در روزهای تعطیل، به این شرکت مراجعه می کنند تا از صبحانه و نهار مخصوص IKEA استفاده کنند که قیمت ناچیز و تنوع بسیار دارد. گوشت های قلقلی که در سوئد معروف است، در ایکیا مشتریان بسیار دارد.

(بستنی های مخصوص IKEA که توسط دستگاه های پر کن توسط مشتری انجام می شود)

شما می توانید با پرداخت ۵ کرون سوئد، یک نان بستنی قیفی دریافت کرده و هر اندازه که مایل هستید، از ظرف اتوماتیک پر کننده بستنی استفاه کنید. یا با همین مقدار پول، هر چقدر دوست دارید نوشابه هایی با طعم های متنوع را بنوشید.

(در IKEA FOOD می توان انواع و اقسام خوردنی و نوشیدنی ارزان را سفارش داد)

علاوه بر این ها، شکلات و شیرینی و پیتزاهای سبزیجات و مرباجات و نان های رژیمی ایکیا، عاملی برای جذب مشتری در انتهای فروشگاه های این شرکت در سراسر سوئد است. بسیاری از مشتریان این شرکت، از شکلات های ۵ کرونی که رنگ بندی مختلف دارد در بخش IKEA FOOD خریداری می کنند.

به همین خاطر، یکی از مقصدهای غذاخوری غیر رسمی در سوئد را می توان مجموعه فروشگاه های ایکیا دانست که تقریبا در هر شهر سوئد، یک شعبه از ان در دسترس مشتریان است.

یکی از خلاقانه ترین موضوعاتی که در شرکت ایکیا با آن روبرو می شویم، چیدمان فروشگاه ها است. تقریبا اکثر فروشگاه های این شرکت در سوئد و برخی از کشورهای اروپایی، چیدمان منحصر به فرد و خاصی دارد.

چیدمان بخش فروش میز و صندلی

طراحی فروشگاه به گونه ای انجام شده است که شما پس از ورود به فروشگاه، برای خروج از آن می بایست در یک راهرو پیچ در پیچ حرکت کنید و با این کار، کل فضای فروشگاه و اکثر کالاهای ارائه شده را به صورت چشمی خواهید دید.

 

(شرکت IKEA با استفاده از فناوری واقعیت مجازی (virtual reality)، امکان بررسی وسایل آشپزخانه و جانمایی مجازی آن را برای مشتریان فراهم کرده است)

این عامل خوبی برای معرفی کالاهای جدید و قدیم و ترغیب مشتریان به مشاهده همه وسایل در طول مسیر تردد در داخل فروشگاه ایکیا است.

در واقع ایکیا و مهندسان و مدیران فروش و بازاریابی آن، به این نتیجه رسیده اند که نمی توان با سیستم فروشگاه های هایپر مارکت که خرده فروش کالاهای خوراکی و پوشیدنی هستند، این مغازه را چیدمان کرد.

چرا که در آنصورت، کسی که نیاز به خرید شمع های خوش بو و رنگی ایکیا است، هیچ گاه به بخش آشپزخانه ایکیا سری نمی زند تا از جدید ترین لوازم پخت کیک و قالب های جذاب شیرینی و ساعت های زنگ دار برای برنامه ریزی پخت غذا آشنا شود.

وقتی وارد فروشگاه می شوید، ۲ چیز در دسترس شما قرار می گیرد:

یکی کیسه های بزرگ آبی یا زرد رنگ ایکیا که در واقع الهامی از رنگ لوگو این شرکت است تا هنگام خرید اجناس، آن ها را داخل این کیسه ها قرار دهید. البته این کیسه ها رایگان نیست و در بخش صندوق، می بایست یا تحویل صندوق دار دهید یا با پرداخت مبلغ ان، در تملک خود قرار دهید.

(کیسه های زرد رنگ بزرگ IKEA برای حمل اجناس داخل فروشگاه)

دومی، کارت و مدادی است که در ان می توانید کد اجناسی که قصد خرید دارید را یادداشت کنید. این کارت و مداد همراه، فرصت خوبی برای یادداشت برداری در طول بازدید از قسمت های مختلف فروشگاه این شرکت است.

در داخل فروشگاه های آیکیا، رایانه هایی نصب شده است تا شما بتوانید، جایابی محصولات را به درستی تشخیص داده و از اطلاعات فنی هر محصول، کسب اطلاع کنید. عاملی که سبب می شود تا نیاز به استخدام کارشناسان فروش در داخل فروشگاه برای توضیح به مشتریان، کاهش یابد.

مقوله دیگری که در گشت زدن داخل فروشگاه های آیکیا باید به آن توجه کرد، طراحی دکوراسیون داخلی فروشگاه ها است. وقتی شما وارد بخش آشپزخانه یا مبلمان منزل یا مبلمان اداری یا وسایل خواب یا حمام می شوید، به گونه ای غرفه های طراحی شده است تا شما بتوانید، شیوه استقرار وسایل داخل هر قسمت از خانه را به خوبی مشاهده کنید.

تصویر غرفه اتاق خواب کودک در فروشگاه های IKEA که جا نمایی جذابی از لوازمی که این شرکت برای اتاق خواب کودکان ارائه کرده است را می توان مشاهده کرد

مثلا اگر وارد بخش مبلمان خواب می شوید، یک اتاق خواب جذاب و رنگارنگ، با المان های مختلف، طراحی شده است تا شما استقرار تخت، پتو، ملافه، رو تختی و هر آنچه در داخل یک اتاق خواب به آن نیاز دارید و شرکت برای شما تولید کرده است، در این فضا مشاهده خواهید کرد و به راحتی می توانید شیوه قرار گیری آن را مشاهده کنید.

همانطور اگر وارد غرفه اتاق کودک در فروشگاه ایکیا شوید، هر آنچه که اتاق جذاب یک کودک به آن نیاز دارد و محصولات ایکیا می تواند آن را براورده کند، جانمایی شده است.

چنین جانمایی های جذاب و جالبی در غرفه های ایکیا سبب می شود تا شما بتوانید به راحتی، تصور خوبی از آنچه می خرید و قرار هست در خانه از آن استفاده کنید، داشته باشید. این قضیه سبب افزایش فروش محصولات و ترغیب خریداران به بررسی بهتر محصولات می شود.

در همه فروشگاه ها، بخشی برای بازی کودکان قرار دارد تا خانواده ها بتوانند کودکان خود را در آنجا قرار داده و سپس به بازدید راحت در داخل فروشگاه مشغول شوند. البته به دلیل فضای بزرگ، چنین فرصتی در اختیار خانواده ها قرار گرفته است.

رازهای IKEA

۱- کاتالوگ: کاتالوگ و انتشار گسترده آن، همچنان فرهنگ اصلی تبلیغات در این شرکت حتی در دنیای مجازی امروز است. فناوری واقعیت افزوده نیز به دنیای کاتالوگ های کاغذی شرکت اضافه شده است و شما اکنون می توانید با کاتالوگ های ایکیا، به دنیای مجازی آن وارد شوید.

امروزه کاتالوگ ایکیا یکبار در سال منتشر می شود و یکی از مهمترین ابزارهای بازاریابی این غول خرده فروشی به حساب می آید به طوری که ۷۰درصد از بودجه بازاریابی ایکیا به طراحی و انتشار این کاتالوگ اختصاص می یابند. درسال  ۲۰۱۲ بیش از ۲۰۰ میلیون خانوار در سرتاسر جهان این کاتالوگ را دریافت کردند.

کاتالوگ ایکیا به ۲۰ زبان زنده دنیا و در ۶۱ ویراست مختلف تهیه و توزیع می شود. توزیع این کاتالوگ به صورت فیزیکی و ایمیلی صورت می پذیرد. معمولاً بیش از هزار محصول به همراه قیمت آنها در این کاتالوگ معرفی می شوند.

۲- از مبلمان تا شکلات: غذا خوری ایکیا (IKEA FOOD) که در همه فروشگاه های اصلی ایکیا در سوئد ارائه شده است، فرصتی برای استراحت و غذا خوردی مشتریان در انتهای سالن هر فروشگاه را فراهم می کند. اکنون از شکلات تا مربا، نان، پیتزا و گوشت های قلقلی و بستنی را می توان با برند این شرکت خریداری کرد.

اکنون برای سوئدی ها، صبحانه و نهار آیکیا یکی از مقصدهای غذاخوری در شهرهای مختلف این کشور است که قیمت بسیار پایینی دارد. این یکی از روش های کسب و کار و بازاریابی ایکیا در سوئد به شمار می رود.

۳- چیدمان: ایکیا همانطور که گفتیم، چیدمان خاصی را برای فروشگاه های بزرگ خود در نظر می گیرد. این روش می تواند الگوی خوبی برای تولید کنندگان کالا در کشور باشد.

۴– دکوراسیون فروشگاه: دکوراسیون فروشگاه های آیکیا به گونه ای است که جایابی و چیدمان وسایل خانه را می توانید به عینه در فروشگاه مشاهده کنید. مثلا در زمینه خرید لوازم اتاق کودک، عینا اتاق کودک و لوازمی که آیکیا برای این قشر سنی تولید کرده است را در فضای یک اتاق کودک جذاب رونمایی می کند تا شما، استفاده واقعی آن را بهتر درک کنید و برای خرید مشتاق شوید.

۵- خانواده آیکیا: آنچه از کارت های IKEA FAMILY می تواند دریافت آن است که یکی از روش های خلاقانه و موثر بازاریابی و تبلیغات، ارائه خدمات مشتری مدارانه و افزایش اعتماد مشتری به محصولات و خدمات و اتخاذ روش های اثر بخش برای تعامل مداوم و مستمر با مشتریان است. این کارت ها سبب می شود تا هر از گاهی، آیکیا به مشتریان تخفیف بدهد و به طور کل کالاهایی تولید کند که تخفیف های فوق العاده ای برای دارندگان این کارت ها در نظر می گیرد.

شرکت های تولید کننده بزرگ کشور، از این شیوه کسب و کار آیکیا می توانند الگو بگیرند و به سمت خانواده ای از مشتریان در سراسر کشور بروند که تضمین کننده فروش و تواق افزایی سیستم های بازاریابی را به همراه دارد.

۶- صندوق فروش: پایانه های فروش آیکیا بسیار پیشرفته و حرفه ای است. شما می توانید در صندوق های فروش فروشگاه های این شرکت، اصلا در صف نایستید و به جای آن، با یک اسکنر، کلیه محصولات خریداری شده را اسکن و رقم نهایی را با کارت اعتباری خود پرداخت کنید! شرکت های ایرانی می توانند برای قشر خاصی از مشتریان خود،‌ چنین خدمات با پرستیژی را در صندوق های فروشگاهی خود ارائه کنند.

خوشبختانه در ایران،‌ از نظر سخت افزاری و نرم افزاری،‌ امکان استقرار چنین سیستمی در صندوق های فروش وجود دارد.

۷- اطلاع رسانی اینترنتی: یکی از روش های بازاریابی و تبلیغاتی موثر ایکیا، استفاده از سایت IKEA.COM برای ارائه خدمات به ده ها زبان به صورت مالتی مدیا به جامعه مشتریان است. درس های بسیاری می توان از شیوه های اطلاع رسانی دیجیتالی ایکیا گرفت که توصیه می شود مسئولان تبلیغات شرکت های تولیدی آن را بررسی کنند.

اطلاع رسانی خلاقانه در اینستاگرام، همچنان در دستور کار صفحه رسمی آیکیا در این شبکه محبوب است.

امیدواریم الگوهای خلاقانه در کسب و کار این شرکت در فضای کسب و کار سبز و مسئولیت پذیر ایران نیز وارد شود.

منبع: IKEA ، IKEAMUSEUM
اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد