امروز

یکشنبه, ۳۰ اردیبهشت , ۱۳۹۷

  ساعت

۱۶:۱۶ بعد از ظهر

سایز متن   /

رئیس پژوهشگاه غدد و متابولیسم دانشگاه علوم‌پزشکی تهران با بیان اینکه یک چهارم جمعیت کشور دچار چاقی هستند، گفت: چاقی یکی از مهم‌ترین فاکتورهای ابتلا به دیابت است و در حال‌حاضر ۱۵ درصد از ایرانی‌ها به دیابت مبتلا هستند، البته تعدادی نیز مبتلا اما تاکنون شناسایی نشده‌ است.

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، محمدباقر لاریجانی، رئیس پژوهشگاه غدد و متابولیسم دانشگاه علوم‌پزشکی تهران در نشست خبری که به مناسبت روز جهانی دیابت (۲۳ آبان) برگزار شد، اظهار کرد: ۴۲۲ میلیون نفر در دنیا به دیابت مبتلا هستند، ما در منطقه‌ای هستیم که ۲۰ میلیون دیابتی شناخته شده دارد و تعداد قابل توجهی یعنی حدود ۱۵ درصد ایرانیان به دیابت مبتلا هستند.

وی افزود: نتایج مطالعات نشان می‌دهد، شیوع دیابت در مردان ایرانی ۱۱٫۵ درصد و در زنان ۱۲٫۹ درصد است. شیوع دیابت در افراد بالای ۲۵ سال بیش از ۱۰ درصد و در افراد بالای ۵۵ سال تقریبا ۵۰درصد گزارش شده است.

به گفته لاریجانی، ۵۰درصد افراد بالای ۵۵ سال به دیابت مبتلا هستند و یا به نوعی از اختلال تحمل گلوکز رنج می‌برند.

معاون آموزشی وزیر بهداشت با بیان اینکه چاقی و دیابت در کشورهای با درآمد متوسط شیوع نسبتا بالاتری دارد، یادآور شد: یکی از دلایل مهم ابتلا به دیابت، چاقی است. در دنیا بیش از ۱۲۴ میلیون کودک و ۶۷۰ میلیون افراد بالغ دچار چاقی هستند که چاقی می‌تواند زمینه‌ساز بروز دیابت باشد.

رئیس پژوهشگاه غدد و متابولیسم دانشگاه علوم‌پزشکی تهران افزود: ۸٫۶ درصد دختران و ۱۰ درصد پسران ایرانی دچار چاقی هستند. شیوع چاقی در بالغین متفاوت‌تر از کودکان است. به‌گونه‌ای که چاقی در زنان بالغ ۳۳درصد و در مردان ۲۰ درصد گزارش شده است. در واقع می‌توان گفت یک‌چهارم جمعیت کشور از چاقی رنج می‌برند.

وی با تاکید بر اینکه اگر سیر شیوع چاقی در کشور به همین روال ادامه داشته باشد تا سال ۱۴۰۴ چاقی به شدت در کشور افزایش می‌یابد، گفت: اگر همین روند ادامه داشته باشد، در سال ۱۴۰۴، ۲۷ درصد مردان و ۴۰ درصد زنان از چاقی رنج خواهند برد. بنابراین ضروری است درخصوص پیشگیری از چاقی اقدامات لازم انجام شود.

معاون آموزش وزیر بهداشت در ادامه خاطرنشان کرد: دیابت بیماری شایعی است و چاقی می‌تواند موجب تشدید بیماری و بروز علائم آن شود. به همین دلیل به افرادی که دچار چاقی هستند توصیه می‌شود به صورت مرتب، فشارخون، فشار چربی و فشار قند خون خود را کنترل کنند.

وی یادآور شد: ۳۰درصد ایرانیان دچار فشارخون و یک چهارم دچار چربی خون هستند که این آمار نشان می‌دهد علاوه‌بر چاقی، سایر ریسک فکتورهای ابتلا به دیابت در کشور بالا است.

لاریجانی با توجه به نتایج تحقیقاتی که درخصوص میزان فعالیت ایرانیان انجام شده است، عنوان کرد: نتایج مطالعات اخیر نشان می‌دهد اگر ملاک داشتن فعالیت‌ بدنی را یک ساعت در روز در نظر بگیریم، نشان می‌دهد ۹۰ درصد ایرانیان از فعالیت کافی برخوردار نیستند، اما اگر این ملاک را کمی آسان‌تر کنیم و ملاک را ۱۵۰دقیقه در هفته در نظر بگیریم متوجه می‌شویم که ۵۷درصد ایرانیان از فعالیت کافی برخوردار نیستند. البته این آمار در افراد مختلف و در سنین متفاوت متغیر است، اما به طور کلی کاهش فعالیت در زنان جدی‌تر از مردان است.

معاون آموزشی وزیر با بیان اینکه دسترسی به داروی دیابت در کشور ما مناسب است، خاطرنشان کرد: ما جزو کشورهایی هستیم که بیماران در سراسر کشور به صورت صددرصد می‌توانند به داروی دیابت و الکلی دسترسی داشته باشند، اما متاسفانه آمارها نشان می‌دهد تنها ۷۰درصد بیماران دیابتی از دارو به صورت مناسب استفاده می‌کنند، در واقع ۳۰درصد بیماران یا دارو مصرف نمی‌کنند و یا اطلاع خوبی درخصوص مصرف آن ندارند که این امر یک هشدار جدی است و باید این افراد تحت آموزش قرار بگیرند که البته در این میان نقش رسانه‌ها غیرقابل انکار است.

وی در ادامه با بیان اینکه ۷۰درصد داروهای بیماران دیابتی در کشور تولید می‌شود، گفت: برای بیماران دیابتی ۲۶ قلم دارو وجود دارد که دسترسی به این سری از داروها در سراسر کشور برای بیماران وجود دارد.

رئیس پژوهشگاه غدد و متابولیسم دانشگاه علوم‌پزشکی تهران یادآور شد: افراد مختلف دیابتی که قند خون خود را به صورت منظم بررسی نمی‌کنند در معرض خطر ابتلا به عوارض جانبی دیابت از جمله قطع عضو (پا) قرار دارند.

لاریجانی در ادامه در خصوص شیوع دیابت در مناطق مختلف کشور یادآور شد: دیابت در سیستان و بلوچستان، چهارمحال و بختیاری از شیوع کمتری برخوردار است و در استان‌های مازندران، اصفهان، یزد و تهران شیوع بالایی دارد، البته در استان هرمزگان نیز شیوع نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه عدم کنترل قند خون و ابتلا به دیابت خطر سایر بیماری‌ها را برای این بیماران در پی دارد، گفت: افراد دیابتی ۴ برابر سایر افراد در معرض بیماری‌های قلبی قرار دارند و احتمال بروز مشکلات عروقی در این افراد ۶۰ تا ۷۰‌ درصد سایر افراد جامعه است. همچنین باید گفت بیشترین قطع پا در افراد دیابتی انجام می‌شود.

معاون آموزشی وزیر بهداشت افزود: همچنین بروز نارسایی‌های کلیوی در افراد دیابتی ۲۵ درصد بیش از سایر افراد است و همچنین خطر سکته مغزی در این بیماران بیشتر است، بنابراین بیماران دیابتی باید نسبت به کنترل قند خون، فشارخون و چربی‌خون خود آگاه باشند.

رئیس پژوهشگاه غدد و متابولیسم دانشگاه علوم‌پزشکی تهران در بخش دیگری از سخنانش خاطرنشان کرد: نتایج تحقیقاتی که حدود ۱۰ سال پیش انجام شده، نشان می‌دهد ابتلا به دیابت ۳۰۰ هزار سال از عمر مفید انسان می‌کاهد که پیش‌بینی می‌شود این آمار اکنون به ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار رسیده باشد. همچنین باید گفت ۱۵درصد هزینه‌های بهداشتی و درمانی هر کشور به دیابت و عوارض آن اختصاص دارد، بنابراین توجه به دیابت و کنترل آن علاوه بر افزایش عمر مفید افراد می‌تواند منجر به کاهش هزینه‌های حوزه سلامت کشور شود.

رئیس پژوهشگاه غدد و متابولیسم دانشگاه علوم‌پزشکی تهران درخصوص شیوع دیابت بارداری نیز گفت: حدود ۴٫۵درصد زنان باردار دچار دیابت بارداری می‌شوند که تعداد قابل‌توجهی از این افراد برای اولین‌بار است که باردار شده‌اند. به همین دلیل زنان باردار نیز ضروری است که ریسک فکتورهای دیابت را به صورت مداوم بر خود رصد و بررسی کنند.

لاریجانی یادآور شد: دیابت در زنان ایرانی به خصوص زنانی که دچار چاقی هستند، بیش از مردان است.

معاون آموزشی وزیر بهداشت در پاسخ به سوال خبرنگار آنا مبنی‌بر اینکه آیا کنترل قندخون، داشتن تحریک و رعایت رژیم غذایی منجر به کنترل بیماری در افراد مبتلا به دیابت می‌شود، گفت: اگر افراد این عوامل را به خوبی رعایت و کنترل کنند، دچار عوارض ناشی از دیابت نمی‌شوند.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد