جشنواره‌ ایرانی دروازه‌ ورود به اسکار شد!

پایگاه خبری نمانامه: مدیرعامل انجمن سینمای جوانان ایران از پذیرش جشنواره فیلم کوتاه تهران به عنوان یکی از دروازه‌های ورود به آکادمی اسکار خبر داد.

سیدصادق موسوی در نشستی که صبح شنبه، ۱۲ تیرماه به صورت مجازی برگزار شد، گفت: اخیرا اعلام شده جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران از این پس به عنوان یکی از جشنواره‌های فیلم کوتاهی خواهد بود که شرایط حضور در اسکار را برای برگزیدگانش به همراه دارد و به اصطلاح Oscar Qualified شده است.

او با اشاره به اینکه سی‌وهشتمین دوره جشنواره بین‌اللملی فیلم کوتاه تهران اواخر مهرماه امسال برگزار خواهد شد، افزود: در حال حاضر بیش از ۱۰ هزار فستیوال در حوزه صنعت تصویر در دنیا برگزار می‌شوند که البته بسیاری از آن‌ها معتبر نیستند و در این بین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران جایگاه معتبری دارد، اما آن طور که باید شناخته شده نیست. هرچند تا امروز هم آن را می‌توان مهم‌ترین جشنواره فیلم کوتاه غرب آسیا دانست.

موسوی اظهار داشت:: اواخر هفته گذشته اعلام کردند جشنواره فیلم کوتاه تهران یکی از دروازه‌های ورود به اسکار شد، این در حالی است که در آسیا جشنواره‌های کمی چنین افتخاری دارند و مثلا در شمال آفریقا فقط مصر و در آسیا ژاپن، کره جنوبی، سنگاپور و هند از جمله‌های کشورهایی با جشنواره‌های واجد شرایط اسکار هستند.

موسوی با بیان اینکه جشنواره فیلم کوتاه تهران تنها فستیوال رایگان است، گفت:‌ با برطرف شدن مشکلات پرداخت هزینه، ما نیز ثبت نام رایگان را کنار خواهیم گذاشت و مثل تمام فستیوال‌ها هزینه ثبت نام دریافت می‌کنیم که از آن طریق هزینه‌های جشنواره هم تامین خواهد شد.

وی یاداور شد: در دنیا  ۱۲۷ جشنواره واجد شرایط ورود به اسکار هستند و جشنواره فیلم کوتاه تهران تنها فستیوالی است که با قواعد خودش کار کرده و این امتیاز را بدست اورده است. در حال حاضر تمام قواعد برای ما ارسال شده و مثلا هر فیلمی که جایزه بزرگ را بگیرد با معرفی‌نامه جشنواره مستقیم وارد لیست اسکار می‌شود. براین اساس در بازه زمانی اول تا ۱۵ اکتبر باید اسامی برگزیدگان را به آکادمی اعلام کنیم.

به گفته موسوی جشنواره امسال فیلم کوتاه تهران تا ۱۵ مرداد همچنان در بخش ملی ثبت نام می‌پذیرد که تاکنون بیش از ۲۷۲ فیلم ایرانی ثبت نام کرده‌اند.