💠 ۲۰ آذر در گذر تاریخ:
(خلاصه خاطرات)

🔻سال ۱۳۶۵

✍اختلافات وقت گیر و اعصاب خرد کن، زیاد است.

▪آقای محسن رضایی آمد و با رسیدن دکتر روحانی درباره پدافند و ضدهوایی‌ها بحث شد. سپاه می‌خواهد که پدافند تحت امر نیروی هوایی سپاه قرار گیرد. دکتر روحانی رضایت ندارد. قرار شد تحت امر قرارگاه خاتم یک باشند. این گونه اختلافات وقت‌گیر و اعصاب خردکن، زیاد است.
▪با اتومبیل به طرف بوشهر حرکت کردیم. تقریباً در تمام مسیر آثار سیل زدگی بود. وارد پایگاه هوایی بوشهر شدیم. برای رد گم کردن و اغفال دشمن، قرار شده به کیش و بندرعباس برویم. وارد کیش شدیم. با مسئولان جزیره کیش و استان هرمزگان جلسه داشتیم. توضیحاتی درباره فعالیت‌های جدید سازمان عمران کیش شنیدیم. استاندار و بعضی از مقامات دیگر استان موافقت ندارند و با هم اختلاف نظر دارند.

🔻سال ۱۳۶۶

✍ملاقات خصوصی آیت‌الله منتظری با امام و ابراز نارضایتی مجدد.

▪آقای میرزا احمد، همسر همشیره فاطمه، با سن زیاد، مایل است به جبهه برود. موافقت کردم.
▪احمدآقا آمد. گفت آیت‌الله منتظری در دیدار خصوصی با امام، مثل گذشته اظهار نارضایتی کرد. در خصوص زندانیان و احزاب سیاسی و امور دیگر مطالبی اظهار کرد و گفت که اجازه بدهید من دخالت در امور نکنم که امام اجازه ندادند و نیز از ادامه تعقیب همکاران سیدمهدی هاشمی اظهار ناراحتی کردند و در ملاقات با احمد آقا هم همین حرف ها را تکرار کردند، علاوه بر اعتراض به پدافند و فرماندهان جنگ. به دکتر روحانی گفتم باید با ایشان بیشتر رابطه داشته باشیم و ایشان را در جریان امور بگذاریم.
▪آقای کنگرلو آمد و گزارش مذاکره با فرانسوی‌ها و برنامه‌های آینده را آورد. از پیشرفت کار راضی است. یاسر خداحافظی کرد و به پادگان رفت. او مردانه به استقبال جهاد و شهادت می‌رود.

🔻سال ۱۳۶۷

✍تولید اسکناسهای تقلبی در عراق و ورود آن به ایران.
در جلسه علنی در مورد تهاجم اسرائیل به لبنان و زلزله شوروی صحبت کوتاهی کردم.

▪آقای ولائی نماینده تهران آمد. گزارش سفر به شارجه و دیدار از نمایشگاه را داد و تأکید بر تشویق صنوف برای مبادله مصنوعات خود با کشورهای جنوبی شد.
▪آقای کلانتری از کمیته آمد. مبالغ هنگفتی اسکناس‌های جعلی و ابزار جعل آورد. مدعی است در عراق جعل می‌شود و به ایران می‌آورند. خواستار تشدید مجازات جعل اسناد دولتی بود.
به دانشگاه تهران رفتم و در سمینار ارتقاء فرهنگی و بازسازی سخنرانی کردم.
▪به کاخ سعدآباد رفتم. در اقامتگاه رئیس مجلس لهستان و هیأت همراه شام دادیم. سئوالات زیادی از اوضاع اقتصادی و اجتماعی لهستان کردم. او برنامه انتقال از سیستم تمرکز سوسیالیسم به سیستم بازتر را تشریح کرد.

🔻سال ۱۳۶۹

✍مهمانان سودانی آمدند؛ مدعی بودند که عراقی‌ها آماده عقب
نشینی هستند، به شرط اطمینان از عدم مزاحمت آمریکا و ختم محاصره و خواستار امتیاز مرزی منجمله در جزیره وَربه و بوبیان هستند. گفتم با دادن جزایر مخالفیم. گفت نخست وزیر عراق، اخیراً در ملاقات با او گفته که در تجدید رابطه با ایران، جدی و صمیمی‌اند؛ گفتیم هنوز اطمینان به صداقت عراق پیدا نکرده‌ایم.

▪آقای خاتمی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاونت سینمایی‌اش آمدند. گزارش وضع سینما و فیلم‌سازی را دادند؛ خیلی راضی‌اند.از اینکه صنف فیلمسازی ایران، در دنیا اعتبار بالایی کسب کرده و در مسابقات جهانی پیروزی‌های خوبی به دست می‌آورد، گفتند.
آقای کاظم‌پور اردبیلی آمد. گزارش مسأله قرار و خرید آب شیرین‌کن از ژاپن را گفت که سال‌هاست بلاتکلیف است؛ قرار شد رسیدگی و تصمیم‌گیری کنیم. مربوط به انرژی اتمی است.

🔶پایگاه اطلاع رسانی خانه موزه آیت الله هاشمی رفسنجانی.

💠 ۲۰ آذر در گذر تاریخ:
(خلاصه خاطرات)

🔻سال ۱۳۷۱

✍آقای رحیمیان، مسئول بنیاد شهید آمد درباره کیفیت عمل در سیاست مسکن و سازمان اقتصادی و فروش اموال و بودجه سال ۱۳۷۲ و تغییر سازمان، مطالبی ناتمام مطرح شد که قرار شد پیگیری شود.

🔻سال ۱۳۷۳

✍تلفنی با رییس مجلس صحبت کردم و خواستم از آقای محلوجی حمایت کنند

▪وزیر و مدیران وزارت معادن و فلزات آمدند. آقای محلوجی گزارش داد. من در صحبت مفصلی از خدمات ایشان و مدیران تشکر کردم.
تلفنی با رییس مجلس صحبت کردم و خواستم از آقای محلوجی حمایت کنند. در جلسه هیأت دولت، طرح تهیه مسکن کارکنان دولت تکمیل شد.
▪شب میهمان آیت‌الله خامنه‌ای بودم. مقداری درباره مشکلات ایشان در انجام مسئولیت‌های رهبری و مرجعیت و جواب مراجعات مسئولیت مرجعیت و نگرانی ایشان درباره کسالت آقای بهجت که برای معالجه چشمش به تهران آمده و اظهار رضایت از نتیجه دادگاه فرانسه در مورد ترور بختیار و طرح تأمین مسکن کارکنان دولت که مورد تحسین ایشان هم هست و همچنین در مورد مبارزه با گرانی و استیضاح آقای محلوجی صحبت شد. آقای خامنه‌ای گفتند، تصمیم دارند روز چهارشنبه رسماً اعلان کنند که مرجعیت را نمی‌پذیرند.

🔻سال ۱۳۷۴

✍آقای دری نجف آبادی از تنگ نظری گروه حاکم برمجلس انتقاد داشت.

▪آقای دری نجف‏ آبادی، رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، از آیین‏ نامه‌های مجلس در مورد بودجه و همچنین از تنگ‏ نظری گروه حاکم بر مجلس، انتقاد داشت.
▪سفیر جدید قطر برای تقدیم استوارنامه آمد. دو سئوال در مورد قهر امیر قطر از کنفرانس سران شورای همکاری خلیج فارس و مصاحبه صریح وزیر قطری در مورد اعراب و اسراییل که حق برای آنها تلخ است، نمودم که جواب درستی نداشت.
▪استاندار سیستان و بلوچستان آمد.در مورد آمار و ارقام خیلی‏ ضعیف جواب‏ داد؛ به‏ نظرم غیر مسلط‏ آمد.
▪آقای‏ عسکری آمد. از اقدامات اصولی من و اصلاح امور ایران، کلی تمجید کرد. آنها را بی‏ سابقه در تاریخ ایران می‌داند. برای تأسیس دانشگاه دینی استمداد کرد و توصیه‌ای در مورد عراق و ترکیه داشت.
در شورای اقتصاد، چند مصوبه داشتیم؛ منجمله جلوگیری از صید دام‏ گستر در دریای شمال و ایجاد اشتغال برای صیادان، با اولویت علمی.

🔻سال ۱۳۷۵

✍اجازه دادیم دانشگاه علوم رضوی مشهد،کنکور اختصاصی داشته باشد.

▪نماینده و فرماندار و امام‌جمعه شاهرود آمدند. تقاضا داشتند که برای افتتاح کارخانه سیمان و فرودگاه و بیمارستان، به شاهرود بروم.
آقای انصاری، نماینده نیشابور آمد. اظهار آمادگی برای همکاری بیشتر با من داشت و گفت تحقیق بدیعی در مورد حاکمیت دینی دارد.
▪با توجه به ترکیب جدید، با اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، به دیدار رهبری رفتیم. من صحبت کوتاهی کردم و ایشان هم صحبت مفصلی درباره خدمات گذشته شورا و برنامه آینده نمودند و تأکید بر توجه بیشتر به فرهنگ عمومی داشتند.
▪شورای عالی انقلاب فرهنگی جلسه داشت. مقداری بحث شد، در نحوه کار با ترکیب جدید و قرار شد، گروهی بررسی کنند اجازه دادیم دانشگاه علوم رضوی مشهد، کنکور اختصاصی داشته باشد.

🔶پایگاه اطلاع رسانی خانه موزه آیت الله هاشمی رفسنجانی.