کد خبر : 71052
» تاریخ انتشار : پنجشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۵

کتاب «گذری کوتاه بر مطالعه و پژوهش در حفاظت مجسمه نادرشاه، مجموعه باغ نادری مشهد»

پایگاه خبری نمانامه: کتاب «گذری کوتاه بر مطالعه و پژوهش در حفاظت مجسمه نادرشاه، مجموعه باغ نادری مشهد» نوشته پرستو نعیمی طرئی توسط مرکز معرفی فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری چاپ و منتشر شد. به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، کتاب «گذری کوتاه بر مطالعه و پژوهش در حفاظت مجسمه نادرشاه،

پایگاه خبری نمانامه: کتاب «گذری کوتاه بر مطالعه و پژوهش در حفاظت مجسمه نادرشاه، مجموعه باغ نادری مشهد» نوشته پرستو نعیمی طرئی توسط مرکز معرفی فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری چاپ و منتشر شد.
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، کتاب «گذری کوتاه بر مطالعه و پژوهش در حفاظت مجسمه نادرشاه، مجموعه باغ نادری مشهد» نوشته پرستو نعیمی طرئی عضو پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی-فرهنگی این پژوهشگاه با همکاری معاونت میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی و اداره کل خراسان رضوی جمع آوری و منتشر شده است.

در مقدمه این کتاب آمده است« با وجود شکل قرارگیری مجسمه نادر شاه و نیروی ثقل وارد و تاثیر پذیری مجسمه از جریان وزش باد در شهر مشهد یکی از مهم ترین موضوعات، آنالیز ترک در مجسمه بوده که البته بخشی از آن با ساز و کار خوردگی آخال ها در زیر ساختار مجسمه مربوط بوده و می تواند نقاط آغازش پیشروی ترک های تحت تنش باشد.»

همچنین در جمع بندی این کتاب نوشته شده است« مجسمه نادر شاه در اثر بارگذاری های استاتیکی و دینامیکی در گذر زمان دچار خوردگی و ترک شده است. با استناد به مطالعات ریز ساختار و مدلسازی های انجام شده، ترک های شکل گرفته از نوع تنشی تشخیص داده شده اند. ارزیابی ترک ها و بررسی سرعت روند رشد آن ها و محاسبات انجام شده در خصوص تخمین عمر ایمن مجسمه، اهمیت ترمیم ترک های مذکور را در مدت زمان عمر ایمن پیش بینی شده، روشن نموده است.»

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

سوال خود را بپرسید
ارسال از طریق واتساپ