ویزای شینگن چیست؟

ویزای شینگن چیست؟

پایگاه خبری نمانامه: شاید بارها در مورد ویزای شینگن مطالبی شنیده یا خوانده اید و حتی در سفر های توریستی از آن استفاده کرده اید اما به درستی در مورد آن اطلاعات کافی ندارید. ما در این مقاله سعی می کنیم شما را با این واژه و کاربردهای آن بیشتر آشنا کنیم. با همراه باشید.

شینگن معاهده ای است که در ۲۶ کشور اروپایی وجود دارد و قانون کنترل گذرنامه برای شهروندان این ۲۶ کشوری را حذف کرده است. در ادامه با معرفی کامل ویزای شینگن و نحوه دریافت آن با ما همراه باشید.

ویزای شینگن

پیش از آنکه به چیستی ویزای شینگن اشاره کنیم بیاید ابتدا در مورد تاریخچه آن کمی بیشتر بدانیم. تاریخچه ابداع ویزای شینگن به سال های انتهایی جنگ جهانی دوم باز می گردد؛ یعنی در حدود دهه ۶۰ میلادی که در ابتدا چهار کشور سوئد، دانمارک، فنلاند و نروژ که در مجموعه کشورهای اسکاندیناوی قرار دارند، تصمیم به امضای یک تفاهم نامه برای رفت و آمد بین مرز های یکدیگر گرفتند. با توجه به کارایی و جذابیت این معاهده بعد از ۲۷ سال کشورهای اروپایی نیز به اجرای چنین تصمیمی پرداختند و در سال ۱۹۸۴ آلمان و فرانسه نیز برای اولین بار در اروپا به اجرای این عهدنامه روی آوردند.

سرانجام در سال ۱۹۸۴ کشور های عضو اتاحادیه اورپا در منطقه ای به نام شینگن در کشور لوزامبورگ پیمان شینگن را برای ۵ کشور فرانسه، آلمان غربی، هلند، بلژیک و لوزامبورگ به امضا رساندند. بر اساس این پیمان سفر بین مرز های این ۵ کشور آزاد شد و فعالیت های بین آنها دارای روند تازه ای شد.

درحال حاضر اما ۲۶ کشور عضو این معاهده هستند و اعضای آن همگی در لیست کشورهای اروپا قرار دارند، البته به جز ۳ کشور سوئیس، نروژ و ایسلند. البته این تصور که همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در این معاهده قرار داشته باشند نیز درست نیست. برای مثال ایرلند و بریتانیا در لیست کشور های ویزای شینگن قرار ندارند. برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنیم که مقاله مدارک لازم برای ویزا و پاسپورت را نیز مطالعه کنید.

چه کسانی نیاز به اخذ ویزای شینگن دارند؟

ویزای شینگن معمولا برای افرادی صادر می شود که غیر اروپایی هستند و قصد سفر به کشورهای عضو اتحادیه اروپا را دارند.  همچنین کشورهای موجود در لیست حوزه اقتصادی اروپا، سوئیس، کراواسی، بلغارستان، قبرس یا رومانی نیز نیاز به اخذ ویزای شینگن دارند.

بطورکلی منطقه شینگن شامل حوزه ۲۲ کشور عضو اتحادیه اروپا و چهار کشور غیر عضو در اتحادیه اروپا؛ یعنی کشورهای ایسلند، لیختن اشتاین، نروژ و سویس؛ می شود. البته بد نیست بدانید که بلغارستان، کراواسی، قبرس و رومانی هنوز بصورت رسمی عضوی از شینگن نیستند اما برای اخذ ویزای این کشور های باید مطابق با نحوه دریافت ویزای شیگن عمل کرد.

انواع ویزای شینگن

با توجه به نوع و هدف سفر شما، ویزای شینگن به چهار نوع کلی تقسیم می شود که به اختصار A،B،C وD هستند. در ادامه بطور خلاصه این چهار نوع ویزا را معرفی می کنیم.

ویزای نوع A شینگن: ویزای نوع A شینگن که به نام ویزای ترانزیت نیز نامیده می شود، ویزایی است که با اخذ آن مسافر اجازه خروج از ترمینال و فرودگاه مقصد را ندارد. تنها می تواند در یکی از کشورهای عضو شینگن، مسیر پرواز بعدی خود را انتخاب کرده و به پرواز خود ادامه دهد.
ویزای نوع B شینگن: به این نوع ویزا؛ ویزای عبوری هم گفته می شود. بدین معنا که اجازه خروج از ترمینال را دارید و در صورت تمایل می توانید سفر خود را از طریق زمینی هم به دگیر کشورهای شینگن ادامه دهید.
ویزای نوع C شینگن: این ویزا همان ویزای همیشه مورد علاقه و پرکاربرد، بعنی ویزای توریستی است. ویزای نوع C کوتاه مدت می باشد و برای ورود و اقامت در کشورهای حوزه شینگن است. ویزای نوع C خود به سه دسته تقسیم می شود: ورود تنها برای یک مرتبه، دو مرتبه و ویزا با قابلیت چند بار ورود.
ویزای نوع D شینگن: این نوع ویزای به لحاظ زمانی طولانی مدت تر است و بیشتر برای تجارت کاربرد دارد. البته در دسته تحصیلی، ازدواج و یا اشتغال هم قرار نمی گیرد.

البته ویزای شینگن تنها به موارد عنوان شده محدود نمی شود و در یک دید کلی تر، تقسیم بندی های زیر نیز به عنوان ویزای شینگن محسوب می شوند.

ویزای اتحادیه شینگن که شامل هر سه دسته A،B و C می شود و مدت زمانی معین و ۹۰ روزه دارند. می توانیم این نوع ویزای را همان ویزا گردشگری نیز حساب کنیم. ویزای شینگن با اعتبار تردد محدود نیز یک دسته کلی است که با اخد آن تنها اجازه تردد در محدوده کشور صادر کننده ویزا را خواهید داشت. در این نوع ویزا به غیر از کشور های عضو شینگن؛ اجازه سفر به کشورهای دیگر را ندارید. ویزای ملی این نوع ویزای همان ویزای دسته D است که به منظور تحصیل، اقامت، کار و یا اقامت دائم صادر می شود. این ویزا برای کسانی است که با هدف خاصی قصد اقامت در کشور های اروپایی را دارند.