همایش زنگ تفریح

همایش زنگ تفریح در دانشگاه مجموعه ای از برنامه‌های مختلف علمی و فرهنگی و چالش‌برانگیز در زمینه‌های مختلف است که در تابستان هر سال، طی سه روز، توسط دانشجویان به منظور استفاده و بهره‌وری دانش آموزان مقاطع دبیرستان و پیش دانشگاهی برگزار می‌گردد. برنامه اصلی همایش، ارائهٔ کارگاه‌های آموزشی دانش آموز محور در زمینه‌های گوناگون علمی، خلاقیتی، فرهنگی، فلسفی، هنری، اجتماعی، مدیریتی، کار گروهی و … است کارگاه‌ها اغلب توسط دانشجویان و اساتید دانشگاهی ارائه می‌شوند که هر یک می‌کوشند با بیان موضوع اصلی به شیوه ای جذاب، انجام کار گروهی، برانگیختن خلاقیت دانش آموزان و ایجاد چالش برای آن‌ها، اهداف همایش را برآورده کنند. غرفه‌های علمی-فرهنگی-هنری در محیط همایش نیز یکی از برنامه‌های پررنگ همایش می‌باشد که دانش آموزان می‌توانند در زمان‌های مشخص شده (اغلب در زمان استراحت بین دو کارگاه آموزشی) از آن استفاده کنند. از دیگر برنامه‌ها، می‌توان به برگزاری مسابقاتی در مدت زمان برگزاری این همایش اشاره کرد. این مسابقات با هدف ایجاد خلاقیت و پویایی و ایجاد روحیهٔ کار تیمی بین دانش آموزان طراحی اجرا می‌شود.

اهداف برگزاری این همایش

اهداف دانش آموزی

ایجاد و تقویت روحیهٔ خودباوری، نوآوری، مشارکت و کار گروهی بین دانش آموزان، ارتقاء سطح روابط اجتماعی و در نهایت ایجاد زمینهٔ مناسب برای قرار گرفتن دانش آموز در جامعه ای بزرگتر از مدرسه و در نهایت آماده‌سازی آن برای ورود به دانشگاه.
آشنایی دانش آموزان با حیطه‌های پژوهشی مختلف و علوم بین رشته‌ای.
فراهم نمودن بستر مناسب برای دانش آموزان جهت ایجاد ارتباط با دانشجویان رشته‌های مختلف و انتخاب رشتهٔ مناسب و منطبق با علایق آنها با آگاهی کامل از دروس و زمینه‌های کاری هر رشته.
افزایش آگاهی آن‌ها در انتخاب رشتهٔ دانشگاهی ای که منطبق با علایق آن‌ها باشد.
ارائهٔ تعریفی درست از نخبه و از بین بردن تفکر اشتباه دست نیافتنی بودن این عنوان.
آشنایی دانش آموزان با محیط دانشگاه و فراهم کردن تفریحات سالم.

اهداف دانشجویی
آموزش و تمرین کار گروهی در زمینه‌های مدیریتی و اجرایی به دانشجویان از رشته‌های مختلف دانشگاهی.
بالا بردن اعتماد به نفس دانشجویان در تخصص‌های مورد علاقه آنها.
رشته فکری و اجتماعی در راستای چالش‌های موجود و در زمینه‌های مختلف این همایش.
ارائهٔ تعریفی درست از دانشجو بودن مبنی بر این که وظیفه دانشجو صرفاً درس خواندن نیست و باید در ابغاد زندگی اجتماعی نیز رشد کند.
پیشینه و سابقه اجرایی
ایدهٔ برگزاری این همایش توسط دو تن از دانشجویان بخش مهندسی و علوم کامپیوتر دانشگاه شیراز، که در دوران دانش آموزی خود در برنامه‌های مشابه شرکت کرده بودند، مطرح گردیده‌است.
در مرداد ماه ۱۳۸۶ این ایده مورد حمایت انجمن علمی بخش کامپیوتر قرار گرفت و به همت دانشجویان این بخش اولین همایش برگزار گردید. همایش دوم و سوم نیز با پیشرفت چشم‌گیری در انسجام اجرایی و محتوای علمی، در تابستان‌های ۱۳۸۷ و ۱۳۸۸ برگزار گردید.
با توجه به بار علمی و رضایت دانش آموزان و دانشجویان از دوره‌های دوم و سوم تصمیم به ادامهٔ برگزاری این همایش در سال‌های آینده نیز گرفته شد تا جایی که از سال ۸۶ تا ۹۶ یازده دورهٔ این همایش با انسجام اجرایی و بار علمی رو به رشد برگزار گردیده‌است.
تاکنون یازده دوره از همایش در سال‌های ۸۶ تا ۹۶ برگزار شده‌است.

گسترش همایش به سایر استانها

در پی بازتاب گسترده و مناسب همایش زنگ تفریح در شیراز، دست‌اندرکاران همایش تصمیم گرفتند تا همایش را به شهرهای دیگر کشور نیز گسترش دهند تا دانش آموزان بیشتری امکان استفاده از این فرصت بی نظیر را داشته باشند.
دراین راستا یکی از دانشجویان که از مسئولین همایش دوم زنگ تفریح بود گام نخست را برداشت و اولین دوره همایش در همدان را آغاز کرد. جهت کمک به برگزاری هر چه بهتر همایش همدان گروهی همایش شیراز و چند تن از مسئولین کمیته‌ها جهت انتقال تجربه راهی همدان شدند و اولین همایش زنگ تفریح در دانشگاه بوعلی سینای همدان یک هفته بعد از همایش شیراز برگزار شد.
با توجه به استقبال روزافزون و گسترده و شناخته شدن همایش زنگ تفریح بین دانش آموزان انتظار می‌رود با کمک روند رو به پیشرفت همایش در سال‌های آینده نیز حفظ گردد تا بتوانیم گامی مؤثرتر در، های بیشتر مسئولین جهت کشف و پرورش استعداد و تواناییهای آینده سازان میهن عزیزمان برداریم.

مخاطبان
با نیازسنجی‌های به عمل آمده و مطالب ارئه شده در بخش ضرورت، نظر بر این که قشر دانش آموز به ویژه در سال‌های آخر تحصیل در دوران حساسیی از نظر اتخاب مسیر برای آیندهٔ خود قرار دارند، مخاطبان اصلی این همایش دانش آموزان مقطع تحصیلی متوسطه دوره دوم در نظر گرفته شده‌است.
در این همایش سعی بر آن است تا مطالب مفید در جهت انتخاب مسیر مناسب در راستای هدف و علایق دانش آموزان در اختیارشان قرار گیرد.

نحوه انتخاب کارگاه‌ها
به وسیلهٔ نامه دعوت از انجمن‌های علمی و پوستر فراخوان و…، کمیتهٔ علمی اقدام به جذب متقاضیان ارائهٔ کارگاه می‌نماید. همچنین از ارائه دهندگان مستعد سال‌های قبل نیز جهت وسعت بخشیدن به تنوع کارگاه‌ها دعوت به عمل می‌آید. از متقاضیان درخواست می‌شود تا با ثبت نام در سایت، خلاصهای از کارگاه خود را به همراه نحوه ارائه تحویل دهند و پس از بررسی‌های مورد نیاز، از ارائه دهندگان منتخب دعوت به عمل می‌آید تا در جلسه ای با کمیتهٔ علمی (متشکل از دانشجویان فعال و آگاه از رشته‌های مختلف)، توضیحات مربوطه را به‌طور کامل ارائه دهند.
در نهایت این کمیته پس از داوری چکیده‌های دریافتی، ۲۰٪ مازاد بر تعداد مورد نیاز کارگاه را جهت ارائه در همایش انتخاب می‌نماید که بهترین آنها تحت عنوان کارگاه‌های اصلی در سه روز همایش ارائه می‌شوند هم چنی کارگاه‌هایی نیز به عنوان ذخیره انتخاب شده تا در صورت بروز مشکل و حذف یکی از کارگاه‌ها جایگزین شوند.

نحوه انتخاب دانش آموزان
فرم ثبت نام اولیه در بازه زمانی مشخص روی سایت قرار می‌گیرد و تیم تبلیغات، با توزیع پوستر فراخوان در مدارس مختلف و از طریق صفحات مجازی، این موضوع را به اطلاع می‌رساند و به معرفی همایشبه دانش آموزان می‌پردازد.
پس از تهیه لیست کامل از دانش آموزان پذیرفته شده، از دانش آموزان منتخب دعوت خواهد شد تا با توجه به راهنما، مراحل نهایی ثبت نام را تکمیل نمایند.