هشتمین جشنواره بین‌المللی زوریخ سوییس

نمانامه: اسامی ۵ فیلم مستند بلند و ۹ فیلم کوتاه (مستند و داستانی) راه یافته به هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم‌های ایرانی در زوریخ سوییس اعلام شد.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از روابط عمومی جشنواره، ۵ فیلم مستند بلند و ۹ فیلم کوتاه اعم از مستند و داستانی حاضر در هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم‌های ایرانی در زوریخ سوییس معرفی شدند. در بین این فیلم‌ها آثاری حضور دارند که پیش از برای رقابت‌های مهمی در جهان از جمله اسکار و ایدفا معرفی شده‌اند.

در بخش فیلم‌های مستند بلند این دوره از جشنواره، فیلم‌های جابه‌جایی یا نابه‌جایی ساخته پریسا گرگین، خطوط ناپیدا ساخته مهدی رخشانی، سیاوش در آتش ساخته کیوان مهرگان، مشق امشب ساخته مشترک اشکان نجاتی و مهران نعمت‌اللهی و هزار زن ساخته مژگان ایلانلو حضور دارند.

همچنین در بخش فیلم‌های کوتاه (مستند و داستانی) هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم‌های ایرانی در زوریخ سوییس فیلم‌های آب، باد، خاک، نان به کارگردانی مهدی زمانپور کیاسری، آیدنتی‌بای به کارگردانی سجاد شاه‌حاتمی، تهاتر به کارگردانی زیبا کرمعلی و عماد آراد، جان‌ داد به کارگردانی سهیلا پورمحمدی، جزر و مد به کارگردانی پدرام مهرخواه، عروسک به کارگردانی الهه اسماعیلی، کپسول به کارگردانی امیر پذیرفته، مرا ببوس به کارگردانی علیرضا خالق‌وردی و مرد ابری به کارگردانی شاهین جلالی حضور دارند.

هشتمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم‌های ایرانی در زوریخ سوییس به دبیری یدالله داج روز ۲۶ می (۵ خرداد) آغاز می شود و تا اول ژوئن ۲۰۲۲ (۱۱ خرداد ۱۴۰۱) ادامه می یابد.

هیات داوران این جشنواره در بخش فیلم‌های بلند، متشکل از پنج نفر از افراد متخصص است که بهترین فیلم بلند فستیوال را انتخاب می‌کنند. جایزه بهترین فیلم بلند فستیوال، استوانه یا منشور طلایی کوروش است که به همراه ۲ هزار دلار جایزه نقدی به برگزیده جشنواره اهدا می شود. همچنین هیات داوران بخش فیلم های کوتاه فستیوال متشکل از سه نفر از افراد متخصص این حوزه است که جایزه بهترین فیلم کوتاه را به همراه ۵۰۰ دلار جایزه نقدی به برگزیده اهدا می کنند.

همانطور که چندی پیش اعلام شد، در این دوره از جشنواره در بخش آثار بلند سینمایی، فیلم‌های ابر بارانش گرفته ساخته مجید برزگر، انتهای اوین ساخته مهدی تراب‌بیگی، بی‌همه چیز ساخته محسن قرایی، تی‌تی به کارگردانی آیدا پناهنده، جهان، نیمکره شمالی ساخته حسین تهرانی، خورشید آن ماه ساخته ستاره اسکندری، داستان زودگذر ساخته رومد وایدر فیلمساز سوییسی، روز مات ساخته محمود نوری، مجبوریم به کارگردانی رضا درمیشیان، مغز استخوان ساخته حمیدرضا قربانی، منطقه پایانی به کارگردانی بردیا یادگاری و احسان میرحسینی و یدو به کارگردانی مهدی جعفری حضور دارند.

اسامی داوران هشتمین دوره از جشنواره فیلم‌های ایرانی زوریخ متعاقبا اعلام خواهد شد.