کد خبر : 69175
» تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۷

نگاهی به زندگینامه فاطمه عربشاهی

فاطمه عربشاهی، شاعر و نویسنده معاصر، در اول مهر ۱۳۰۲ در شهر سبزوار متولد شد. پدرش حسین محدث عربشاهی از بنی اعمام دکتر قاسم غنی و مادرش آغابیگم عربشاهی از نوادگان ملا محمد باقر کسکنی است. او قرآن و مقدمات عربی و نیز متون ادبیات فارسی را نزد پدرش و پس از ازدواج نزد شوهرش سید علینقی امین آموخت و از سال ۱۳۲۷ به نظم و نثر به نوشتن پرداخت.

«زندگی نامه»
فاطمه عربشاهی تک فرزند بود و چون پدر و مادرش فرزند دیگری نداشتند کانون توجه ایشان واقع شد و هر دو در تعلیم و تربیت علمی و عملی او جهدی بلیغ مبذول داشتند. به طوری که به یمن تربیت پدر خطوط مختلف قدیم و جدید را که مردان با سواد از خواندن آنها عاجز بودند، به سهولت قرائت و واژگان سخت و لغات نامانوس را برای دیگران معنی و تفسیر می کرد و موجب تحسین و اعجاب دیگران قرار می گرفت.
فاطمه عربشاهی همزمان با آموزش ادبیات فارسی و عربی، مهارت ها و هنرهای سنتی خانه داری را نیز فرا گرفت و از جمله به همت مادرش با گرفتن معلم سر خانه، تمام هنرهای معمول آن زمان برای خانه داری و مدیریت یک خانواده شهر نشین متعین از جمله خیاطی زنانه و مردانه، انواع تزیین پارچه و گلدوزی، انواع بافندگی و قلاب بافی، انواع و اقسام آشپزی و شیرینی پزی وغیره را به او آموزش دادند تا آن که در سال ۱۳۱۸ با سید علینقی امین که پنج سال از او بزرگتر بود و در همان سال پدرش امین الشریعه در شهر گرگان از جهان در گذشت، ازدواج کرد و بیش از پیش با شعر و ادب و کتاب و قلم آشنا شد و اندک اندک از بیست و پنج سالگی یعنی ۱۳۲۷ خود نیز تحت تاثیر تربیت پدری و محیط فرهنگی و علمی و ادبی زناشویی به طور جدی به مطالعه و نگارش آثار مکتوب بویژه شعر روی آورد.
آثار قلمی فاطمه عربشاهی به صورت شعر و مقاله در مجله های باغ صائب، وحید، جدول کتیبه، هنرپو ،همسر و … به چاپ رسیده است.

شرح حال و نمونه آثار و اشعار فاطمه عربشاهی در ده ها کتاب و مجله به چاپ رسیده است که از آن میان می توان به کتاب های زیر اشاره کرد:


# سخنوران نامی معاصر ایران ، تالیف محمدباقر برقعی
# نگین سخن، تالیف عبد الرفیع حقیقت
# تذکره شاعران قرن، تالیف ناصر نجم الدینی سیاهکلی
# زنان پارسی گوی، تالیف نجفقلی مهاجر
# زنان شاعر، تالیف مهری شاه حسینی
# تذکره سخنوران بیهق، تالیف حسن مروجی
# دایره المعارف بزرگ سبزوار، تالیف محمود بیهقی
#‌ مادر در ادبیات فارسی، تالیف رحیم فضلی
# یادنامه سید علینقی امین، تالیف احمد نیکو همت

# دوبیتی های پیوسته، تالیف سید حسن امین

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.