نقد و بررسی سریال دلدادگان

نقد و بررسی سریال دلدادگان

 

پایگاه خبری نمانامه: دلدادگان که با نام پاهای بی قرار از تابستان ۱۳۹۶ ساخت آن آغاز شد یک مجموعه تلویزیونی به کارگردانی منوچهر هادی و تهیه کنندگی ایرج محمدی است. این سریال قرار بود از شبکه پنج سیما پخش شود اما بعد از مدتی این تصمیم تغییر کرد و پخش سریال را شبکه سه سیما به عهده گرفت و این روزها در حال پخش است.

بازیگران ؛ حمید گودرزی، آرش مجیدی، اصغر محبی، مسعود رایگان، مهرانه مهین ترابی،‌ شاهرخ استخری، سیامک صفاریان، ملیکا شریفی‌نیا، سانیا سالاری، پانته‌آ بهرام، لیندا کیانی، مهدی صبائی، افسانه ناصری، سمیرا حسن‌پور، سیروس همتی و مسعود دلخواه

خلاصه داستان؛

این سریال با مضمونی خانوادگی و اجتماعی است که قصه دو خانواده را روایت می کند که بعد از سالها دوری با هم رویارو می شوند. موقعیت داستان از زمان قبل انقلاب تا عصر حاضر است. خط اصلی قصه در مورد اعتیاد و فساد اقتصادی است و همین موضوع فرزندان این خانواده ها را قربانی می کند. داستان با محوریت اجتماعی است ولی در بخش هائی به دوران انقلاب ایران و دفاع مقدس هم می پردازد.

 

منتقد: برومند شکری

 

منوچهر هادی در چند سال اخیر یکی از پرکارترین کارگردانهای سینمای ایران بوده است. کارگردانی که از ابتدائی ترین کارهای معمول در سینما چون دستیار تدارکات، فعالیت در این صنعت را آغاز نمود و توانست ظرف کمتر از ده سال نام خود را در مقام  یک کارگردان مهم مطرح کند.

نکته مهمی که قبل از همه چیز باید به آن تامل داشت این است که؛ به نظر  منوچهر هادی سبک یا موضوع خاصی را دنبال نمی کند. ولی با توجه به فیلمهائی که در پنج سال گذشته ساخته است چند نکته مهم در آثار ایشان به چشم می خورد که دانستن آن خالی از لطف نیست.

اول اینکه فیلمهای وی چه در سینما و چه در بخش خانگی فروش فوق العاده ای داشته است. فیلم آینه بغل این کارگردان توانست مرز بیست میلیارد تومان گیشه را بشکند و این فروش تقریبا برای کارگردانی چون او با توجه به وضعیت بد اقتصادی ایران، غیر قابل پیش بینی بود. دوم به موضوعات مختلف و متنوعی می پردازد.  نگرش وی نسبت به موضوعات جامعه محدود نیست و چون برخی از کارگردانان و یا دست اندرکاران سینما سلیقه ای فعالیت نمی کند. مثلا شاهد هستیم که برخی در این صنف به هیچ وجه وارد مضامین دفاع مقدس یا موضوعات انقلابی نمی شوند و دایره خود را تا شعاعی تزدار و پیچیده پیش نمی برند. و سوم بهره گرفتن از بازیگران پیشکسوتی است که در چند دهه گذشته به عناوینی به فراموشی سپرده شده اند.

در همین « سریال دلدادگان » شاهد هستیم بازیگرانی از جمله استاد اصغر محبی، مهرانه مهین ترابی و همچنین مسعود رایگان و … به خاطر کم کاریهای این چند دهه اخیر شاید حتی نامشان هم از ذهن مخاطب پاک شده بود ولی منوچهر هادی قاطبه این موضوع را شکست و ثابت نمود که عمر هنرمند در سینما و تلویزیون کوتاه نیست و اگر زمینه فعالیت به چنین بازیگرانی داده شود باز هم می توان به تلویزیون ایران رونق بخشید.

وی به دلیل همین بهره گرفتن از چنین بازیگرانی با هر قصد و هدفی توانائی این را دارد که یک بار دیگر تلویزیون پرمخاطب گذشته را  احیا کند و این موضوع یکی از شاخص ترین اقداماتی است که در سریال دلدادگان به کار برده است.

 

 

موضوع دلدادگان با توجه به اینکه در سه فصل قرار است تولید شود که بخشی از آن به قبل از انقلاب، بخشی به دوران دفاع مقدس و بخشی به حال بپردازد جدا از تکنیک های که کارگردان به کار برده است ممکن است در اوایل چندان بازخوردی بین مخاطبین نداشته باشد. دلیل آن نیز به خاطر محتوا و موضوعی است که قصه دنبال می کند و اینکه مردم با رخدادهای سیاسی چند سال گذشته و وضعیت نا به سامانی که به خاطر معیشت هم اکنون درگیر آن هستند ممکن است علاقه ای به اتفاقات دوران انقلاب نداشته باشند ولی هر چه قصه پیش برود و موضوع را به مسائل روز  نزدیک کند و اتفاقاتی چون اعتیاد و فساد اجتماعی را به چالش بکشاند انگیزه مخاطب را به این سریال  بیشتر خواهد نمود.