معرفی کتاب ­های برتر در هر ماه!

معرفی کتاب ­های برتر در هر ماه!

پایگاه خبری نمانامه: با توجه به حجم تولیدات کتاب در سال و ماه و سردرگمی مخاطبان و خانواده ها برای تهیه کتاب خوب، این مؤسسه درصدد برآمده است که هر ماه با توجه به معیارهایی که اعلام شده، کتاب ­های برتر را معرفی کند.

این مؤسسه بر مبنای بند ۳ و۴ ماده ۱ و بند ۱۲ ماده ۲ قانون اهداف و وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مصوب مجلس شورای اسلامی و بند الف و ب ماده ۵ اساسنامه خانه کتاب، در راستای مهم­ترین رسالت خود یعنی کمک به اعتلای فرهنگ مکتوب کشور از طریق ایجاد امکانات لازم در زمینه ­های اطلاع رسانی و تسهیل در دسترسی عموم به اطلاعات و داده ­های کتاب­شناختی، کتب مرجع و نفیس و منابع ذی ربط، همچنین نقد و معرفی کتاب، یاری به ارتباط خلاق میان پدیدآورندگان، ناشران، خوانندگان و سایر فعّالان عرصه نشر و فرهنگ کشور و کمک به خوانندگان کتاب برای انتخاب کتاب برتر؛ برآن شد تا با همکاری جمعی از استادان و صاحب­نظران علمی، هنری و ادبی، هر ماه فهرست برترین تازه­ های کتاب­ منتشرشده را معرفی و در دسترس علاقمندان به کتاب قرار دهد.

بدیهی است معرفی این کتاب ها از نظر معیارهای این مؤسسه است و سایر مؤسسات، انجمن­ های صنفی و علمی نیز می ­توانند بر اساس معیارهای خود کتاب های خوب را معرفی کنند. این مؤسسه آمادگی دارد زیرساخت­ های لازم را در اختیار آنها قرار دهد.

گفتنی است این آثار، کتاب­ های نوپدیدی است که براساس اعلام وصول ناشران در بهمن ماه سال جاری، وارد بانک اطلاعاتی خانه کتاب شده و به بخش مخزن کتاب این مؤسسه انتقال داده شده است. در مجموع ۲۱۴۴ کتاب در موضوعات علوم انسانی بررسی و ۷۲ کتاب برتر انتخاب شد.

تأثیرگذاری کتاب در ارتقای سطح آگاهی علمی، هنری و یا ادبی خوانندگان؛ تازگی و نوآوری در ساختار، پرداخت و نگاه و رویکرد کتاب؛ ارزشمندی کتاب و غنای محتوایی؛ استحکام و زیبایی زبان و توجه نویسنده به بحث زبان و اصالت زبان و پیوندهای واژگانی در نوشتار؛ برخورداری از قدرت اقناع و تأثیرگذاری عمیق بر مخاطب؛ اهمیت موضوع اثر؛ جایگاه اثر در جامعه؛ نیاز جامعه به موضوع کتاب و رفع نیاز مخاطب؛ ارائه پژوهش عمیق و دقیق در خصوص موضوع مورد بررسی؛ استناد به منابع معتبر و بیان صریح، شفاف و مؤثر نویسنده از جمله معیارهای انتخاب این کتاب­ ها است که بنا به اقتضای هر کتاب در این طرح توسط داوران مدنظر قرار می­ گیرد.

همچنین، پرداخت به ابعاد مختلف موضوع و تحلیل آن؛ پرداخت جذاب به موضوعات؛ ترجمه روان و قابل فهم، اشتمال مقدمه و توضیحات لازم و دقت در انتقال متن در متون ترجمه؛ تناسب نثر انتخاب شده با موضوع؛ استفاده از معتبرترین نسخ مخطوط کتاب و انتقال صحیح نسخه بدل­ ها و اشتمال بر تعلیقات در متون تصحیح؛ دسته­ بندی و فصل بندی مناسب مطالب؛ تناسب روش پژوهش با حوزه موضوع کتاب؛ ساختار معقول و منطقی اثر؛ بدیع بودن مباحث، عناوین، تحلیل و تصاویر؛ کاربردی بودن کتاب برای مخاطب؛ گویایی عنوان کتاب و هماهنگی آن با محتوا؛ قوت و روانی متن و خط، طراحی، صفحه بندی، شکل و چاپ مناسب کتاب از دیگر معیارهایی است که داوران برای انتخاب برترین کتاب ماه مد نظر قرار داده ­اند.