اگر به تازگی برای شکل‌دهی و تغییر فرم سوارخ‌‌ها یا استخوان بینی خود جراحی رینوپلاستی را انجام داده‌اید، معمولا دارای علائم و موارد زیر هستید: بریدگی‌هایی درون بینی و روی قیمت خارجی بینی انجام شده که با بخیه بسته شده است ، ممکن است درون بینی شما تامپون قرار داده شده باشد و روی قسمت خارجی بینی یک قالب پلاستیکی وجود داشته باشد . هدف از قرار دادن این قالب و گچ این است که استخوان بینی در موقعیت جدید ثابت مانده و تغییر حالت ندهد. این قالب از برو ز ورم و خون‌مردگی جلوگیری کرده و از بینی محافظت می‌کند.

دستورالعمل‌های زیر برای مراقبت از بینی پس از جراحی لازم است و برای جلوگیری از بروز هر گونه مشکلی بهتر است این دستورات و توصیه ‌ها را تا یک ماه پس از انجام رینوپلاستی به کار ببرید.

مراقبت از زخم جراحی زیبایی

–     یکی دو روز پس از جراحی زیبایی بینی، مخاط و خون خشک شده درون بینی وجود دارد و این امر طبیعی است. به منظور تمیز کردن بینی و جذب خون و مایعات چند گاز استریل زیر بینی قرار می‌گیرد که باید در مواقع لزوم این گاز را عوض کنید. معمولا هنگام ترخیص بیمار از بیمارستان پس از رینوپلاستی، چندین بسته گاز استریل به او داده می‌شود و در اولین جلسه ویزیت پس از جراحی زیبایی، پزشک یا دستیار او باند و زخم بینی را تمیز می ‌کنند. از فرو کردن اجسام نوک تیز یا انگشت درون بینی خوداری کنید و به زخم‌های درون بینی دست نزنید.

–     از روز دوم پس از جراحی زیبایی بینی، باید از محلول یا اسپریسالین درون بینی استفاده کنید. این اسپری را از هر برندی که بخواهید می‌توانید از داروخانه‌ها تهیه کنید. روزانه حداقل چهار بار و هر بار دو قطره از این اسپری را درون سوراخ‌های بینی بریزید و هر زمانی که بخواهید می‌توانید این کار را انجام دهید . این کار را باید در طی سه ماه بعد از رینوپلاستی تکرار کنید. هرگز به جز اسپری که برایتان تجویز شده، از اسپری دیگری استفاده نکرده و بر خلاف دستورالعمل پزشک عمل نکنید .

–     اگر در قسمت میانی بینی، بین دو سوراخ برشی ایجاد شده باشد، معمولا برای بیمار پمادی تجویز می‌شود که روی موضع بمالد. این پماد را سه بار در روز با استفاده از یک پنبه‌ روی زخم بمالید. معمولا برای بستن زخم از بخیه‌های جذب شونده استفا ده می‌شود و نخ بخیه تنها در صورتی جذب می‌شود که همواره با استفاده از این پماد مرطوب نگه داشته شود. تا زمانی که جای بخیه بهبود یافته و کاملا جذب شود، به استعمال پماد ادامه دهید که معمولا یک هفته پس از درمان طول خواهد کشید.

–     در برخی موارد، در طول جراحی از غضروف گوش برداشته شده ودرون بینی گذاشته می‌شود . در این صورت بخیه‌های گوش نیز باهمان نخ‌های بخیه جذب شونده زده می‌شود و باید پماد را سه ب ار در روز روی بخیه‌های گوش نیز مالیده و تا زمان جذب کامل بخیه‌ها این کار را ادامه دهید. پس از جراحی پوشش‌هایی روی گوش و زیر گوش گذارده می‌شوند ک ه در اولین معاینه پس از جراحی زیبایی بینی ،توسط پزشک برداشته می‌شود و خودتان نباید اقدام به برداشتن آن‌ها بکنید.

–     حدود یک هفته پس از جراحی زیبایی بینی، قالب و آتل پلاستیکی از روی بینی برداشته می‌شود. روز پس از جراحی می‌توانید صورت را شسته و موهایتان را شامپو کنید . کمی مرطوب شدن به آتل روی بینی صدمه‌ای وارد نمی‌کند اما مراقب باشید که آتل و قالب روی بینی تماس مستقیمی با آب در تماس نباشد. می‌توانید دور و اطراف بخیه‌ها و زخم‌ها را شستشو دهید و اگر قالب بینی احتمالا خیس شد نگران نباشید چون مشکلی پیش نخواهد آمد.

محدودیت‌های ی درباره نحوه خوابیدن

–     در چند شب نخست حتما روی کمر خوابیده و دو بالشت زیر سر قرار دهید تا سر کاملا بالاتر از سایر بدن قرار بگیرد. خوابیدن روی صندلی تاشو راحتی بهترین گزینه موجود است. خوابیدن روی پهلوها سبب تورم، و حتی تغییر فرم بینی می‌شود. بنابراین خوابیدن روی کمر و بالا نگه داشتن سر به مدت حداقل یک هفته پس از رینوپلاستی بهترین راه حل است.

–     ا ستفاده از کیسه یخ و قرار دادن آن روی هر دو چشم و آتل بینی درروز عمل و فردای آن روز در میزان کبودی چشم‌ها و کاهش تورم بینی و صورت بسیار موثر است و احساس راحتی به همراه می‌آ ورد.

–     در طی 24 ساعت پس از جراحی بینی، از رانندگی اجتناب کنید به ویژه زمانیکه برای کاهش درد از داروها ی مسکن استفاده می‌کنید.

ایرانگان بانک اطلاعات مشاغل و کسب و کارها

این مقاله توسط واحد محتوای سایت ایرانگان تولید شده و هرگونه کپی‌برداری از آن با ذکر منبع بلامانع است.

در مجله ایرانگان از مطالب علمی، آموزشی و تحقیقاتی بهرمند شوید و در سایت نیازمندی‌های ایرانگان همواره می‌توانید متخصصان مورد نیاز خود را در مشاغل مختلف آموزشی، خدماتی، پزشکی و صنعتی بیابید.