فیلم «کروئلا» اثر جذاب و جاه‌طلبانه این روزهای سینمای جهان

 

به قلم: ناصر سهرابی

پایگاه خبری نمانامه: انگلستان دهه پرفراز و نشیب ۱۹۷۰ ، استلا میلر با هنرنمایی “اما استون” پس از فوت مادرش به دست بارونس، می‌کوشد برای رسیدن به آرزوهایش در جایگاه طراح مد از هیچ تلاشی چشم‌پوشی نکند.

این قصه فیلم “کروئلا” اثر جذابی است که این روزها در اکران جهانی سر و صدای بسیاری به پا کرده و خوش درخشیده است. “کروئلا” محصول ۲۰۲۱ یک اثر جاه‌طلبانه از کمپانی معروف سرگرمی‌ سازی “والت دیزنی” بشمار می‌رود که تمام عناصر یک فیلم مخاطب پسند را در خود جای داده است.
اگر به دنبال دو ساعت رنگ، نور، موسیقی و دوپامین هستید، این فیلم خوش ساخت و سراسر هیجان را از دست ندهید. “کروئلا” تکلیفش با مخاطب عام سینما روشن است. صحبت از درام عجیب و غریب و فلسفه پردازی بی‌جهت نمی‌کند. قصه‌اش را مانند شاه‌پریان تعریف می‌کند تا به دل مخاطب عاشق سینما بنشیند. این فیلم یک “اینتریمنت” به معنای واقعی است.

حوادث، پشت سر هم در بستری گرم روایت می‌شوند و شور و هیجان دقیقه‌ای رهایتان نمی‌کند. جذابیت و زیباشناسی تصویری از عناصر مهم سینمای هالیوود بشمار می‌روند. سینمایی که سالهاست می‌کوشد زندگی مدرن و رویای آمریکایی را به سراسر جهان صادر کند. “کروئلا” نیز از این امر مهم مستثنی نیست و می‌کوشد در غالب بسته‌ای شکیل و خوش آب و رنگ و حرفه‌ای خود را با احترام به تماشاگران عرضه کند که در این راه سربلند و پیروز بیرون می‌آید.

فیلمنامه این اثر توسط “داینا فاکس” با اقتباس از رمان معروف “صد و یک سگ خالدار” نوشته شده و کریگ گلیسپی در جایگاه کارگردان تمام سعی خود را کرده تا فیلمی دیدنی ارائه دهد. در این بین نمی‌توان از انتخاب اما “استون” درنقش “استلا میلر” و “اما تامپسون” کهنه‌کار درنقش”بارونس” غافل بود که هر دو یکی از بهترین بازی‌هایشان را ارائه داده‌اند. “کروئلا” در اکران جهانی بیش از چهارصد میلیون دلار فروش داشته و این برای فیلمی که در دوران همه‌گیری کرونا و رکود سینما اکران شده، رقم چشمگیر و بالایی است. کمپانی “دیزنی” مسرور از موفقیت این فیلم کمدی جنایی، در حال آماده‌سازی قسمت دوم “کروئلا” است.