داریوش مهرجویی: رفتار تلویزیون با سینما شرم‌آور است!

نمانامه: داریوش مهرجویی با انتقاد از برخورد صدا و سیما در خصوص عدم اختصاص تیزر به «لامینور» به ایسنا گفت: رفتار تلویزیون با سینما بسیار شرم‌آور است. آنها مجوزهای صادر شده از ارشاد را قبول ندارند و شورای بازبینی‌شان می‌نشینند دوباره فیلم‌ها را می‌بیند و بر اساس سلیقه، شعور و درک خودشان تصمیم می‌گیرند تیزر پخش شود یا نشود، یا چه تعداد پخش شود. مگر در این مملکت برای یک فیلم باید از چند جا مجوز گرفت؟ این خیلی دردناک است که چند نفر برای یک ملت تعیین تکلیف می‌کنند که معلوم نیست با چه میزان تحصیلات و شناختی شده‌اند مسئول فرهنگی مملکت!
وی در خصوص تعداد تیزرهای «لامینور» خاطرنشان کرد: آقایان تلویزیون «لامینور» را بازبینی کرده‌اند و بعد از کلی بالا پایین گفته‌اند تنها پنج نوبت ۲۵ ثانیه‌ای می‌توانید پخش کنید! من هم به تهیه‌کننده «لامینور» اعلام کردم به جای این مرحمت ملوکانه آقایان صدا و سیما بهتر است تصویر خودشان را پخشش کنند و ما را بیش از این تحقیر نکنند.
کارگردان «اجاره‌نشین‌ها» در ادامه افزود: من برای تلویزیون «مهمان مامان» را ساختم که قسط آخرش را نداند و ماجرایش را در کتاب «آن رسید لعنتی» نوشته‌ام. فیلم «آسمان محبوب» را با سرمایه خودم و اندک پول سیما فیلم ساختم، اما نگذاشتند اکران شود و یک دفعه از تلویزیون پخش کردند و متضرر شدم. سریال «عطار» را پس از تحقیق مفصلی به نیت ساخت نوشتیم که بایکوتش کردند و نگذاشتند.
مهرجویی خاطرنشان کرد: سریال «زکریای رازی» را برای سیما فیلم نوشتیم. متن را که تحویل دادیم هر چه پیگیری کردیم جوابی ندادند، بعدا دیدیم یک سریال فرمایشی ساخته‌اند درباره «زکریا» بدون اینکه به ما بگویند. فیلم «گاو» من را بدون آن که رایتش را خریده باشند از تلویزیون پخش می‌کنند و هر چه نامه زدیم که قرارداد شما با کجاست جوابی ندادند! مگر می‌شود تلویزیون رسمی یک کشور اینگونه حق‌ مولف را نادیده بگیرد؟
وی در پایان گفت: فیلم‌های قدیمی‌ام را هم به استناد یک قرارداد ترکمنچای قدیمی صد سال پیش هر دفعه بر اساس شعور خودشان با سانسور جدید پخش می‌کنند. فیلم‌های جدیدم را هم که‌ نمی‌خرند و حتی جواب نامه‌هایمان را هم نمی‌دهند! نگاتیو فیلم «الموت» هم در همین لابراتوار تلویزیون گم شده! تنها نسخه موجود فیلم! این‌ها را برای این گفتم تا تاریخ بداند آقایان با ما چه کردند و من بعد از این همه سال جایی در تلویزیون مملکتم ندارم! وقتی آقایان صدا و سیما با ما اینگونه برخورد می‌کنند با جوانان چه خواهند کرد!