پایگاه خبری نمانامه: خاطره جالب مجید میرفخرایی از محمدعلی فردین: قرار بود در «جهان پهلوان تختی» فردین نقش حبیب‌اله بلور را بازی کند
.
زنده‌یادان علی حاتمی و محمدعلی فردین دوستی دیرینه‌ای با هم داشتند. با وجود این دوستی و رفاقت، تنها همکاری مشترک سینمایی‌ این دو هنرمند در مقام کارگردان و بازیگر، منحصر به ساخت فیلم جسورانه «باباشمل» در سال ۱۳۵۰ بود.
.
علی حاتمی هنگامی که می‌خواست فیلم زندگانی مرحوم تختی را بسازد، جلسات مشترکی با فردین داشت، جلساتی که برای رسیدن به شناخت بیشتر از حال ‌و‌ هوا و فضای دوران زندگی تختی برگزار می‌شدند.
.
حاتمی تلاش بسیاری کرد تا مجوز حضور فردین را برای بازی در فیلم «جهان پهلوان تختی» از مدیران وقت سینمایی وزارت ارشاد بگیرد که کوششی بی‌فرجام بود.
.
فردین در خلال ۲۳ سال فعالیت سینمایی‌اش در ۶۴ فیلم سینمایی بازی کرد (از «دوقلوها» و «چشمه آب حیات» در سال ۱۳۳۸ تا «برزخی‌ها» در سال ۱۳۶۱).
.
سال‌ها گذشت و فعالیت فردین که نمادی از سینمای پیش از انقلاب شمرده می‌شد پس از سال ۱۳۶۱ با پافشاری جریانی، پس از اکران نیمه‌کاره «برزخی‌ها» به محاق رفت و فردین هم مانند بسیاری از هنرمندان سینمای قدیم از سینما کنار گذاشته شد.
.
مجید میرفخرایی از طراحان سرشناس و صاحب سبک صحنه و لباس سینمای ایران و مدیر هنری شمار زیادی از فیلم‌های سینمایی، خاطره‌ای از یکی از نشست‌های علی حاتمی و محمدعلی فردین برای‌ بانی‌فیلم نوشته که در ادامه می‌خوانید…


در منزل آقای حاتمی نشسته بودیم
من در کنار علی حاتمی و محمدعلی فردین.
زری خانوم هم با صمیمیت همیشگی پذیرایی می‌کرد.
.
فردین خاطراتش را از تختی و فضاهایی که در کنار هم در تیم ملی کشتی داشتند می‌گفت و من هم حرف‌هایش را یادداشت می‌کردم.
.
حاتمی اصرار داشت من این خاطرات را بشنوم چون می‌خواست فضاهای فیلمش «جهان پهلوان تختی» واقعی باشد.
.
من هر جمله‌ای را به دقت می‌نوشتم. می‌دانستم چنین نشستی دیگر پیش نمی‌آید.
در میان خاطرات فردین نکات جالب زیاد بود که به طراحی و فضاسازی در فیلم کمک می‌کرد.
.
یکی از خاطرات جالبی که فردین از خود و تختی و مربی‌شان حبیب‌اله بلور تعریف کرد این بود:
.
«بلور می‌خواست ما وزن کم کنیم تا برای مسابقات تیم ملی کشتی در مسابقات جهانی توکیو آماده شویم. ولی آن زمان مثل الان که سونا نبود، بدنسازی هم به این صورت نبود.
من و تختی بعد از ورزش و آماده‌سازی در باشگاه، به بازار آهنگران می‌رفتیم که حمامی قدیمی هم در آن بازار بود.
.
در حمام اتاقکی کوچک بود با یک منبع نفت سیاه و شعله فراوان که آب حمام را داغ می‌کرد، تا جایی که طاقت داشتیم آنجا می‌نشستیم و بعد هر دوی ما در حالی که خیس عرق بودیم با لنگی به تن، به سرعت به مغازه حاجی می‌رفتیم که روبروی حمام بود و آنجا با «قپان» خود را وزن می‌کردیم. انقدر این کار را ادامه می‌دادیم که به وزن مورد نظر برسیم!»
.
علی حاتمی خیلی علاقه داشت فردین در فیلم «جهان پهلوان تختی» نقش حبیب‌اله بلور را بازی کند. برای گرفتن مجوز فعالیت او هم خیلی سعی کرد ولی نشد…
.
از این افسوس می‌خورم که عمر علی حاتمی کفاف نداد تا زندگی واقعی تختی را بسازد.
هنوز راش‌های ارزشمند آن فیلم نیمه‌کار مانده، نزد هدایت فیلم موجود است.
به نظرم همان راش‌ها هم برای علاقه‌مندان به سینما و مردم ارزش دیدن دارد.
.