تجلیل انجمن قلم ایران از ۱۰ پیشکسوت شعر

پایگاه خبری نمانامه: دبیر انجمن قلم ایران در گفت‌وگو با ستاد خبری بیست و نهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی در خصوص هفته کتاب و اهمیت آن در ترویج کتابخوانی گفت: باید آحاد مردم رویکرد مناسبی به مطالعه داشته باشند تا دانش و بینش آن‌ها بالا برود؛ چرا که کتابخوانی نیاز جامعه است و افکار را روشن می‌کند و همه این‌ها مشخص می‌کند که باید در برنامه‌های روزانه مطالعه وجود داشته باشد.

راضیه تجار در ادامه خاطرنشان کرد: معمولاً گفته می‌شود سرانه مطالعه در کشور ما پایین است. البته من معتقد نیستم که در این زمینه ضعف داشته باشیم. مخصوصاً جوانان که نسبت به سال‌های قبل رویکرد بهتری به مطالعه نشان داده‌اند و می‌بینیم وقتی نمایشگاه کتاب برگزار می‌شود استقبال زیاد است و این نشان می دهد که نباید مردم را متهم به کتاب نخواندن کنیم بلکه باید زمینه را به گونه‌ای فراهم کنیم که کتاب‌ها بیشتر در دسترس باشد.
تجار با تاکید بر این‌که رسانه‌ها نه تنها در هفته کتاب بلکه باید در تمام طول سال تذکر و یادآوری مناسب را نسبت به موضوع کتاب داشته باشند، اظهار کرد: برگزاری نمایشگاه‌های کتاب در جاهای مختلف به منظور ترویج کتاب باید انجام شود. چرا که دیدن و شنیدن در این زمینه باعث می‌شود که رغبت بیشتر و رویکرد هم بهتر شود.
او در رابطه با طرح‌های فروش فصلی کتاب، گفت: طرح‌های فروش فصلی، ماهانه و سالانه هرکدام به نوبه خود مناسب هستند، مسئله این است که هر بار این اتفاق می‌افتد استقبال و رویکرد نسبت به سال‌های قبل مخصوصاً در شرایط کرونا بهتر شود.
دبیر انجمن قلم یادآور شد: اجرای برنامه‌های فروش به‌صورت آنلاین در شرایط کرونایی هم می‌تواند مشوقی برای افراد اهل خواندن و مطالعه باشد که به سمت کتاب حرکت کنند.
او در ادامه با تشکر از بانیان برگزاری هفته کتاب در طی سال‌های متمادی، بیان کرد: برنامه‌های مربوط به هفته برای هرچه پربارتر شدن این هفته باید به سراسر ایران مربوط شود و ترتیبی اتخاذ شود که افراد و انجمن‌های بیشتری در این زمینه مشارکت داشته باشند، چرا که این امر باعث می‌شود هم جلب نظر بیشتری به وجود بیاید و هم فروش کتاب بالا برود و این فکر در اذهان به وجود بیاید که مطالعه سبب دانایی و بینایی است.
بیست‌ونهمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران از بیست‌وچهارم آبان‌ماه آغاز شده و تا یکم آذرماه ۱۴۰۰ با شعار «جای خالی را با کتاب خوب پُرکنیم» در سراسر کشور برگزار می‌شود.