اعتراض به سخنان نژادپرستانه جان وین

اعتراض به سخنان نژادپرستانه جان وین

طراحی دکوراسیون رامسین: دانشگاه کالیفرنیا در پی اعتراض دانشجویان به سخنان نژادپرستانه جان وین، برپایی نمایشگاه هنری مرتبط با او را لغو کرد.
به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از ورایتی، دانشگاه کالیفرنیا اعلام کرد، با توجه به اعتراض دانشجویان نسبت به صحبت های نژادپرستانه جان وین، نمایشگاهی که قرار بود به نام وی برگزار شود، لغو شده است. جان وین از بازیگران مشهور هالیوود در دهه های قبل بود که اواخر دهه ۷۰ میلادی درگذشت.

جان وین در دهه ۱۹۲۰ در این دانشگاه حضور داشته و نمایشگاهی که به افتخار او برگزار می‌شود، از سال ۲۰۱۲ آغاز به کار کرده است. صحبت‌هایی که این بازیگر در یک مصاحبه در سال ۱۹۷۱ انجام داده بود، برای سال ها جنجال‌هایی را به همراه داشت. صحبت‌هایی که این روز‌ها با اعتراضات اخیر ضد نژادپرستی در آمریکا بیشتر مورد توجه قرار گرفته اند.

جان وین در سال ۱۹۷۱ در مصاحبه خود گفته بود، به برتری سفیدپوستان اعتقاد دارد؛ علاوه بر آن اظهارات توهین آمیزی را نسبت به سیاه پوستان و بومی‌های آمریکا مطرح کرده بود.

دانشجویان دانشگاه کالیفرنیا معتقدند در چنین شرایطی با برگزاری نمایشگاه هنری جان وین، از برتری سفید پوستان حمایت می شود.

وین که در سال ۱۹۷۹ درگذشت، در مصاحبه خود گفته بود نسبت به اینکه زمانی سیاه پوستان برده سفید پوستان بوده اند، احساس گناه نمی‌کند.