امروز

دوشنبه, ۲۹ آبان , ۱۳۹۶

  ساعت

۰۰:۵۰ قبل از ظهر

سایز متن   /

صنایع دستی ایران، یکی از ظرفیت های عالی میراث فرهنگی کشور به شمار می رود که در اقتصاد گردشگری ایران، جایگاه شایسته و بایسته ندارد. تقریبا هر شهر کشورمان، دارای صنایع دستی مخصوص به خود است که ریشه در فرهنگ و سنت ها و آئین ها و حتی سبک زندگی کهن مردمان آن دیار دارد.

از لالجین (همدان)، پایتخت سفال ایران تا تبریز، پایتخت مینیاتور ایران، همه جای ایران، جشنواره ای از استعداد و خلاقیت شگفت انگیز هنرمندان این مرز و بوم است که با طرح و نقش خود، منشوری از زیبایی و شکوه فرهنگ این کهن دیار را در معرض دید جهانیان قرار می دهند. کمتر گردشگر خارجی به ایران سفر می کند و تحفه ای از صنایع دستی کشور را با خود به یادگار نمی برد.

بیشترین میزان تولید صنایع دستی ایران در رشته‌های گلیم، سفال و آبگینه و محصولات نساجی مانند قلمکار است و کشور در زمینه تولید صنایع دستی، جزو سه کشور برتر دنیا محسوب می شود. اما چالش های بسیاری در مسیر تولید و صادرات فرا روی فعالان این بخش قرار دارد.

وضعیت اقتصاد صنایع دستی در کشور، وضعیت خوبی نیست و به قول رسانه ها، حال و احوال صنایع دستی کشور را می توان از پایتخت صنایع دستی تهران، یعنی خیابان نجات الهی متوجه شد. جایی که جشنواره ای از هزاران صنایع دستی استان های کشور است و در روزگار رکورد تورمی، اوضاع و احوالی بهتری از مسکن و ارز و بورس و دیگر بازارها ندارد.

حتی اعطای روادید فرودگاهی به ۱۸۰ ملیت جهان برای سفر آسان به ایران، گر چه رونق گردشگری را در چند سال اخیر به همراه داشته است، اما هنوز شاهد رونق قابل توجهی در سرمایه گذاری و فروش صنایع دستی و معرفی بهینه آن در سطح جهان نیستیم. طرح حمایت از هنرمندان صنایع دستی هم قرار بود روز چهارشنبه  ۱۷ خرداد ماه در صحن علنی مجلس بررسی شود که با حمله تروریستی تهران به روز دیگری موکول شد.

۲۰ خرداد ماه، هر ساله به عنوان روز بین المللی صنایع دستی گرامی داشته می شود و فرصتی برای توجه به فعالان و دست‌اندرکاران این عرصه که نمودی از میراث کهن ایرانیان است فراهم می شود. برای آشنایی با ویژه برنامه های برخی از استان ها در این روز و همچنین هفته صنایع دستی ( از ۲۰ خرداد لغایت ۲۷ خرداد ماه) سرویس گردشگری روزیاتو، شما را با گوشه هایی از برنامه ها آشنا می کند.

مراسم این روز با شعار «اشتغالزا»، «هویت ساز» و«ارزآور» در سازمان میراث فرهنگی برگزار می‌شود.

با ما همراه باشید.

درباره روز جهانی صنایع دستی

بعد از آن که کشورهای پیشرفته پس از جنگ جهانی دوم صنایع دستی را با رویکرد هنری و فرهنگی مورد توجه قرار دادند؛ نخستین  همایش جهانی در این زمینه در ۱۰ ژوئن سال ۱۹۶۴ میلادی در نیویورک برگزار شد. در این همایش شماری از اساتید دانشگاه، هنرمندان و صنعتگران و … از ۴۰ کشور جهان شرکت داشتند.

در پایان این همایش، تاسیس «شورای جهانی صنایع دستی»، به عنوان نهاد وابسته به یونسکو تصویب ‌شد و دبیرخانه ی آن در شهر آمستردام کشور هلند تعیین گردید. قرار بر این بود که این شورا اهداف زیر را دنبال کند:

  • تشویق، کمک و راهنمایی صنعتگران دستی و همچنین بالا بردن سطح اطلاعات تخصصی و حرفه ای آنها با توجه به زمینه های متفاوت فرهنگی موجود در هر یک از کشورهای عضو.
  • حفظ و تقویت صنایع دستی و تجلی آن به صورت رکن عمده ای از حیات فرهنگی ملت ها.
  • ایجاد همبستگی میان صنعتگران دستی سراسر جهان.

ایران نیز در سال ۱۳۴۷ شمسی برابر با ۱۹۶۸ میلادی به عضویت این شورا درآمد و در مجمع آسیا و اقیانوسیه‌ شورا فعالیت خود را آغاز کرد.

در سال ۲۰۱۰ بود که ایران پیشنهاد اختصاص روزی به صنایع دستی را داد و روز ۱۰ ژوئن یعنی تاریخ تاسیس شورا را برای آن در نظر گرفت. شورای جهانی صنایع دستی با این پیشنهاد موافقت کرد و این روز با عنوان روز جهانی صنایع دستی یا World Handicrafts Day و به اختصار WHD نامگذاری گردید.

ویژه برنامه های صنایع دستی امروز تهرانی ها

در این مراسم که امروز ساعت ۱۰ با حضور فعالان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری از جمله بهمن نامورمطلق معاون صنایع‌دستی این سازمان برگزار خواهد شد، نماینده هنرمندان و صنعتگران و یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی سخنرانی خواهند کرد. همچنین تجلیل از تشکل‌های برتر صنایع‌دستی و هنرمندان پیشکسوت از دیگر برنامه‌های گرامیداشت روز جهانی صنایع‌دستی است.
هم‌زمان با برگزاری روز جهانی صنایع‌دستی و آغاز هفته صنایع‌دستی، در استان‌های مختلف نیز ویژه‌برنامه‌های متعددی به این مناسبت از سوی ادارات‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری برگزار خواهد شد. برگزاری مراسم گرامیداشت روز جهانی صنایع‌دستی، افتتاح بازارچه‌های صنایع‌دستی، عیادت از هنرمندان پیشکسوت، تجلیل از صنعتگران و هنرمندان و… از مهم‌ترین برنامه‌هایی است که در استان‌های مختلف به‌مناسبت هفته میراث فرهنگی انجام می‌شود.

در ویدیوی بالا، بخش هایی از برنامه روز جهانی صنایع دستی کشور در سال گذشته را مشاهده می کنید.

ویژه برنامه های صنایع دستی فارس

در یکی از مقصدهای اصلی گردشگری ایران (استان فارس)، از دیروز ۱۹ خرداد ماه که مصادف با شب میلاد امام حسن مجتبی بود، مراسم ضیافت افطار و تجلیل از هنرمندان و پیشکسوتان صنایع دستی استان فارس برگزار گردید. همچنین در این شب، از مجموعه تمبر اختصاصی صنایع دستی رونمایی شد. مدیرکل میراث فرهنگی فارس گفته بود که همچنین در این هفته از ویترین صنایع دستی در پاویون فرودگاه بین المللی شهید دستغیب رونمایی خواهد شد.

قرار است از ۲۰ الی ۲۵ خرداد نمایشگاه و تولید زنده هنرهای وابسته به معماری در ارگ کریم خان برگزار شود. برای آگاهی از ویژه برنامه های فارسی ها در هفته صنایع دستی، به درگاه اداره کل میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری فارس مراجعه کنید. اگر در استان فارس هستید، از دوره های عمومی و تخصصی معاونت صنایع دستی این اداره کل استفاده کنید.

ویژه برنامه های هفته صنایع دستی در گیلان

استان سر سبز  و تاریخی ایران که یکی از پایگاه های صنایع دستی ایران به شمار می رود، در این هفته ویژه برنامه های متنوعی در پاسداشت میراث کهن ایرانیان برگزار خواهد کرد. روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان گیلان اعلام کرد، به مناسبت گرامیداشت هفته صنایع دستی که از ۲۰ خرداد آغاز می شود، برنامه های متنوعی در سراسر استان برگزار خواهد شد.

با توجه به تقارن ماه مبارک رمضان با هفته صنایع دستی، افتتاح نمایشگاه قرآنی صنایع دستی بعنوان اولین برنامه در هفته مذکور است و سالن نمایشگاهی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گیلان تا پایان هفته صنایع دستی پذیرای علاقمندان به آثار قرآنی خواهد بود.

آخرین خبرهای از هفته صنایع دستی گیلان را در درگاه اداره کل گردشگری استان گیلان دنبال کنید

همچنین افتتاح پنج کارگاه صنایع دستی در رشته های سفال، منبت، حصیر و ساز سنتی طی هفته صنایع دستی استان برگزار می شود.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان گیلان گفته بود که دفتر انجمن فارغ التحصیلان صنایع دستی در رشت، افتتاح فروشگاه صنایع دستی در بام سبز ماسال و افتتاح بازارچه صنایع دستی در لاهیجان از دیگر اقداماتی است که در هفته صنایع دستی گیلان اجرایی می شود.

بخشی از اقتصاد گردشگری گیلانی ها را صنایع دستی تشکیل می دهد

آخرین خبرها از وضعیت گردشگری و صنایع دستی گیلان را در درگاه اداره کل گردشگری استان گیلان دنبال کنید.

ویژه برنامه های هفته صنایع دستی در استان گلستان

استان گلستان، نگارستان ایران و مقصد شماره ۱ طبیعت گردی ایران، در هفته صنایع دستی، ویژه برنامه های متنوعی را برگزار می کند. روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان اعلام کرد، تمبر اختصاصی صنایع دستی با طرح زیورآلات سنتی ترکمن با هدف معرفی و ترویج صنایع دستی منطقه و با همکاری اداره کل پست منتشر شد.

حصیر بافی، یکی از صنایع دستی کهن مردمان دیار نگارستان ایران است

مراسم رونمایی از تمبر صنایع دستی با طرح زیورآلات سنتی ترکمن ، امروز همزمان با روز جهانی صنایع دستی با حضوراستاندار، فرماندار ویژه گنبد کاووس، هنرمندان و جمع دیگری از مسوولان استان با هدف توسعه و ترویج صنایع دستی در شهرستان گنبد برگزار می‌شود.

همچنین در این روز از لوح ثبت گنبد کاووس بعنوان شهر ملی فرش ترکمن رونمایی می‌شود. علاوه بر این، بازارچه دایمی صنایع دستی در شهرستان گنبد کاووس با اعتباری بالغ بر ۲۰۰ میلیارد ریال همزمان با بیستم خرداد روز جهانی صنایع دستی توسط بخش خصوصی افتتاح و به بهره برداری خواهد رسید.

تصویری از دار قالی برای بافت فرش ترکمن

به مناسبت هفته صنایع دستی، فراخوان شرایط شرکت در چهارمین دوره داوری نشان ملی صنایع دستی استان گلستان در سال ۱۳۹۶ توسط معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان اعلام شد.

آخرین خبرهای از برنامه هفته صنایع دستی استان گلستان را در درگاه اداره کل گردشگری استان دنبال کنید

به گفته مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان بر اساس آیین نامه ثبت شهر ملی و جهانی، شهرستان گنبد کاووس از لحاظ وضعیت تولید صنایع دستی، تعداد هنرمندان این هنر اصیل، میزان صادرات، کیفیت تولیدات، فروشگاه‌ها، تعاونی‌ها و آثاری که دارای گواهینامه نشان ملی و مهر اصالت یونسکو هستند از شهرت بسیار بالایی برخوردار بود و از این رو این شهر در ابتدا نام شهر ملی فرش ترکمن را از آن خود کرد و هم اکنون در پی جهانی شدن در فهرست شهرهای جهانی صنایع دستی است.

برنامه های متنوع استان در این هفته را در این درگاه دنبال کنید.

ویژه برنامه های صنایع دستی در شهر «ترین های» ایران

دیار قنات، قنوت و قناعت (یزد) و شهر ترمه ایران، در این هفته، ویژه برنامه هایی را در پاسداشت صنایع دستی برگزار می کند. به مناسبت فرا رسیدن هفته جهانی صنایع دستی، مهارت ساخت سنتی قندچین در ندوشن در فهرست ملی نیازمند پاسداری فوری کشور به‌ ثبت رسید.

تصویری دیدنی از ترمه یزد

برای کسب اطلاعات بیشتر به این درگاه مراجعه کنید.

ویژه برنامه های صنایع دستی سیستان و بلوچستان

 روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان اعلام کرد، «نمایشگاه ترویجی صنایع‌دستی در زاهدان از دیگر برنامه‌های هفته صنایع‌دستی در این استان با هدف ترویج و توسعه صنایع‌دستی در محل نمایشگاه موزه منطقه‌ای جنوب شرق به مناسبت هفته صنایع دستی برگزار خواهد شد.»

 «خانه ملک با ایجاد ۲۰ غرفه برای راه‌اندازی بازارچه صنایع‌دستی دائم در نظر گرفته شده است که در صورت تامین اعتبار این بازارچه این هفته راه‌اندازی می‌شود.»

این هفته قرار است از فعالان و پیشکسوتان صنایع دستی استان نیز تجلیل شود. برای کسب اطلاعات بیشتر به این درگاه مراجعه کنید.

ویژه برنامه های صنایع دستی در استان اردبیل

آیین گرامیداشت روزجهانی صنایع‌دستی با هدف اعتلای جایگاه صنایع‌دستی و نیز ارج نهادن فعالان و هنروران این عرصه با شعار «صنایع‌دستی: اشتغال‌زا، هویت‌ساز، ارزآور» امروز، همزمان با روز جهانی صنایع‌دستی در اردبیل برگزار می‌شود.
روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان اردبیل اعلام کرد، مراسم گرامیداشت روز جهانی صنایع‌دستی ساعت ۱۱ صبح امروز به همت معاونت صنایع‌دستی این اداره‌کل  در نگارخانه خطایی مجموعه جهانی شیخ صفی‌الدین اردبیلی برگزار خواهد شد.

این مراسم با حضور مجید خدابخش استاندار اردبیل، کریم حاجی‌زاده مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان، جمعی از مدیران دستگاه‌های اجرایی، فعالان و تلاشگران عرصه هنر و صنایع‌دستی و علاقه‌مندان برگزار می‌شود.

تحویل اسناد ثبت نشان جغرافیایی ملی، اعطای اولین نشان اعتماد به فروشگاه‌های صنایع‌دستی، رونمایی از تمبر صنایع‌دستی و تجلیل از برگزیدگان و فعالان عرصه صنایع‌دستی ، از برنامه‌های پیش‌بینی شده برای این مراسم است.

برای کسب اطلاعات بیشتر به این درگاه رجوع کنید.

ویژه برنامه های صنایع دستی بندرعباس

معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی اداره‌کل میراث‌فرهنگی و صنایع‌دستی و گردشگری هرمزگان گفت: «به‌مناسبت هفته صنایع‌دستی، دو خانه صنایع‌دستی در بندرعباس و بندرلنگه افتتاح می‌شود.»

روابط‌ عمومی اداره‌کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری استان هرمزگان، سهراب بناوند معاون صنایع‌دستی این استان اعلام کرد: «هدف از ایجاد خانه صنایع‌دستی ارائه خدمات برای تولید و ارتقای وضعیت صنایع‌دستی، گسترش کارگاه‌های آموزشی، افزایش فروش تولیدات، مشاوره و ایجاد فضای لازم برای تبادل نظر تولید‌کنندگان و هنرمندان و امور نمایشگاهی است.»

او همچنین برگزاری نمایشگاه صنایع‌دستی، نمایشگاه غذاهای محلی و اجرای موسیقی زنده را از دیگر برنامه‌های هفته صنایع‌دستی در استان هرمزگان برشمرد.

قابل ذکر است،  چهار شهر ایران برای نخستین بار در دولت اول روحانی در شورای جهانی صنایع دستی به نام «فرش»، «سنگ‌های قیمتی»، «سفال» و «صنایع دستی» در تبریز، مشهد، لالجین همدان و اصفهان ثبت شدند.

گفتنی است، بیست و هشتمین دوره نمایشگاه بین المللی صنایع دستی ایران، از ۳۰ تیر ماه در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی پایتخت آغاز به کار می کند که گزارش اختصاصی روزیاتو از این مراسم را در سرویس هنری دنبال کنید. گزارش دیدنی روزیاتو از جشنواره صنایع دستی ایران در بهمن ۹۵ را اینجا تماشا نمایید.

اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
دیدگاهها

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد